Kalesija

47 posto žena doživjelo je neki oblik nasilja nakon 15. godine

Istraživanje Agencije za ravnopravnost spolova iz prošle godine, ukazuje da je čak 47,2 posto žena doživjelo neki oblik nasilja u toku svog života nakon 15. godine. Istovremeno, prema podacima iz istog istraživanja, samo se 5,5 posto žena, koje su preživjele nasilje, obraćalo za pomoć i podršku institucijama.

U Bosni i Hercegovini nasilje u porodici i dalje je u porastu, a prema dostupnim podacima nevladinih organizacija u BiH, svaka peta žena u našoj zemlji trpi neki vid nasilja. Odluka da nešto poduzmu i prijave fizičko nasilje cilj je kampanje „Ljubav ne boli“ koju u toku aprila organiziraju Udruženje Mreža Žena policajaca i Koalicija za borbu protiv mržnje Tuzla, a u saradnji sa Amica Educa Tuzla. Cilj kampanje je ukazati ženama, prije svega djevojkama u dobi od 15 do 25 godina šta je to nasilje, kako ono počinje i kako ga prijaviti.

„ Imamo psihičko, fizičko, ekonomsko, seksulano nasilje, ja radim na seksualnom nasilju…kod nas je to tabu tema o kojoj se manje priča, najviše je prisutno fizičko nasilje, zatim imamo i verbalno upućivanje prijetnji, pogrdnim nazivima“, istakla je Alma Kovačević, potpredsjednica Udruženja Mreža Žena policajaca.

Mlade djevojke najpodložnije su zlostavljanju, no ćesto ga nisu ni svjesne, ne obraćaju pažnju, a neke čak ni ne prepoznaju nasilje dok ono ne postane fizičko.

„To je nešto s čim treba mlade upoznati kada već stupaju u rane veze i odnos sa partnerom. Ako on nju od starta počinje da vrijeđa, da joj upućuje pogrdne riječi, treba da obraća pažnju na takvu osobu i da li treba i dalje da ostane s njim. To nisu nikakvi pokazatelji ljubavi. Zbog toga se kampanja i zove „Ljubav ne boli“, jer upućivanje takvih riječi ne izražava ljubav, ljubav se izražava na sasvim drugačiji način i da im se skrene pažnja na to ponašanje“, navodi Kovačević.

Upravo ovaj vid nasilja u posljednje vrijeme postao je najčešće prijavljivani oblik nasilja. Stoga će i kampanja obuhvatiti srednje škole u Tuzli, Lukavcu, Živinicama i Gradačcu gdje će na stručnim predavanjima učenicima sa fokusom na prepoznavanje, prevenciju i suzbijanje različitih oblika nasilja. No, poruka organizatora kampanje je da svaki vid nasilja bilo da se radi o nasilju roditelja nad djetetom, nad bračnim partnerom ili djeteta nad roditeljom, potrebno je odmah prijaviti.

 

rtvslon.ba

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Na hadž ove godine iz Kalesije ide 46 osoba

    Druženjem mladih sa kalesijskim književnicima obilježen Svjetski da …

    ‘Zeleno svjetlo’ za nacrt zakona kojim se uvodi neradna nedjelja

    Uvršteni novi lijekovi na liste lijekova ZZO TK

    VIDEO/Pedićke svakog utorka zajedno kahvenišu

    CLOSE
    CLOSE