Kalesija

Baraž je sve bliže: Džeko i Pjanić su na nivou, u kakvoj su formi ostali Zmajevi

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine 26. marta igra polufinale baraža za odlazak na Euro protiv Sjeverne Irske, a selektor Zmajeva Duško Bajević će za nešto više od mjesec objaviti spisak igrača na koje računa.Iako se pozivu u reprezentaciju nada mnoštvo igrača, među kojima su i Luka Menalo, Stjepan Lončar, Deni Milošević, Goran Zakarić, Irfan Hadžić, Smail Prevljak, Kenan Kodro, Elvir Koljić, Miroslav Stevanović… najvjerovatnije će se Duško Bajević u utakmicama baraža osloniti na iskusnije igrače koji već iza sebe imaju mnogo iskustva u reprezentaciji.

Stoga smo analizirali učinak naših internacionalaca širom svijeta kako bismo bh. javnosti barem djelimično približili u kakvom se stanju trenutno nalaze igrači koji konkurišu za susrete baraža.

Čak 14 igrača igra standardno u svojim ekipama: dva golmana, četiri odbrambena igrača, šest veznjaka i dva napadača, dok ostali imaju malu minutažu ili je čak nikako nemaju.

Golmani

Ibrahim Šehić je najstandardniji od svih naših reprezentativaca. Iskusni golman je odigrao svaku minutu ove sezone za Erzurumspor, drugoplasiranu ekipu drugog ranga turskog nogometa i u velikoj je formi.

Kenan Pirić bi trebao biti prvi izbor na golu Maribora kada počne proljetni dio u slovenskom prvenstvu. Prije zimske pauze branio je na posljednje dvije utakmice nakon što je četiri meča prije toga bio na klupi.

Asmir Begović nije odigrao nijedne minute od dolaska u Milan. Prvi izbor Stefana Piolija je Gianluigi Donnarumma te nije realno da naš golman zaigra ove sezone u italijanskom prvenstvu. Begović je posljednji put među stativama bio 20. decembra dok je branio za Qarabag.

Vladan Kovačević i Vedran Kjosevski su trenutno na pripremama Sarajeva, odnosno Željezničara i mogli bi biti pozvani kao igrači iz domaće lige.

Odbrambeni igrači

Ermin Bičakčić je izgubio mjesto u prvoj postavi Hoffenheima. Naš defanzivac je odigrao samo 7 minuta u posljednjem meču njemačke ekipe, a prije toga tri susreta je bio na klupi za rezervne igrače. Posljednji put je u startnoj postavi bio 13. decembra.

Eldar Ćivić je standardan u prvoj postavi Fernecvaroša. U jesenjem dijelu sezone odigrao je 11 od 15 utakmica, a u proljetnom obje po 90 minuta za lidera mađarskog prvenstva.

Sead Kolašinac je trenutno povrijeđen i propustio je četiri posljednje utakmice Arsenala. Na početku sezone igrao je redovno, no potom je uslijedila serija povreda zbog kojih je odigrao tri od mogućih deset utakmica od sredine decembra. Očekuje se da bi trebao biti spreman za utakmice baraža.

Adnan Kovačević je nezamjenjivi član poljskog prvoligaša Korone. U poljskom prvenstvu je trenutno pauza, a naš štoper je odigrao 1.799 od mogućih 1.800 minuta u jesenjem dijelu.

Samir Memišević je na početku proljetnog dijela prvenstva u drugom planu u redovima Groningena. Prije pauze u prvenstvu odigrao je pet uzastopnih utakmica po 90 minuta, no od januara je na klupi. U tri utakmice odigrao je samo 21 minutu u susretu protiv Ajaxa. Dva meča je odigrao i u rezervnom timu Groningena.

Marko Mihojević je standardan u ekipi njemačkog drugoligaša Auea. U 20 kola samo jednom nije igrao, a jedan je od najbolje ocijenjenih igrača šestoplasirane ekipe u Zweiti.

Zoran Kvržić je od dolaska u Kayserispor odigrao samo 45 minuta jedne utakmice od moguće četiri. Debitovao je 18. januara i nakon samo 45 minuta je dobio direktan crveni karton zbog kojeg je kažnjen s dvije utakmice zabrane igranja. Fenjeraš turskog prvenstva je sinoć izgubio od galatasaraya 4:1, a Robert Prosinečki nije na gostovanje u Istanbul poveo Kvržića.

Toni Šunjić je ispao iz rotacije moskovskog Dinama, barem kada je riječ o jesenjem dijelu sezone. U posljednjih sedam utakmica prije pauze nastupio je samo dva puta kada je ukupno upisao 35 minuta. Rusko prvenstvo se nastavlja krajem februara i vidjet ćemo da li će se Toni ponovo izboriti za minutažu.

Ognjen Vranješ je standardan u AEK-u. Od početka godine grčki klub je odirgao šest utakmica, a Vranješ je svaku počeo od prve minute, osim posljednje u kojoj nije bio u sastavu. No, pitanje je da li će uopće Bajević računati na njega iz dobro poznatih razloga. Selektor Zmajeva ga, barem za sada, još uvijek nije ni otpisao ni prekrižio sa spiska.

Ervin Zukanović je napravio grešku prelaskom u saudijski Al-Ahli te će se pokušati vratiti u formu u italijanskom SPAL-u. U redovima saudijske ekipe odigrao je prve tri utakmice, a potom u narednih 16 utakmica nije dobio ni minutu. Odlučio se nedavno za povratak u Italiju i debitovao je proteklog vikenda protiv Lazija. Odigrao je posljednje 23 minute i svi se nadamo da će uskoro postati i prvotimac, jer je njegovo iskustvo potrebno Zmajevima.

Darko Todorović od oktobra ne igra za Holstein Kiel. Posljednji put je počeo susret 6. oktobra i nakon toga je ubilježio samo jedan nastup i to je ušao u igru u finišu susreta protiv HSV-a.

Bojan Nastić još uvijek nema pravo nastupa za BATE Borisov, što znači da ove sezone još uvijek nema nijednu odigranu utakmicu.

Vezni igrači

Miralem Pjanić igra u vrhunskoj formi u Juventusu. Nakon povrede mišića zbog koje je propustio susret protiv Genoe krajem oktobra odigrao je 13 od 15 utakmica od prve minute. Jedini susreti koje je propustio bili su protiv Udinesea u kupu zbog suspenzije te protiv iste ekipe u Kupu kada je Maurizio Sarri odmarao glavne igrače. Igra Stare dame je nezamisliva bez našeg asa te se samo nadamo kako će ga povrede zaobići, jer svi znamo koliko zdrav Pjanić znači našoj selekciji.

Muhamed Bešić je počeo dobijati minutažu u posljednje vrijeme u Sheffield Unitedu ulazeći s klupe, no u posljednjoj utakmici je dolaskom Sandera Bergea u klub završio na tribinama. Nadamo se da menadžer ekipe Chris Wilder nije definitivno prekrižio našeg nogometaša. U Bešićevu korist ide sjajna partija koju je pružio prije nekoliko dana u FA Cupu protiv Milwalla kada je sjajnu partiju krunisao eurogolom.

Senad Lulić je kapiten i jedan od najvažnijih igrača Lazija. Bajević je povratkom Jablaničanina u reprezentaciju dobio polivalentnog igrača koji može odgovoriti na svim pozicijama u veznom redu, ali i na poziciji lijevog bočnog igrača.

Elvis Sarić se vratio u prvu postavu saudijskog Al-Ahlija. Ipak, ono što može zabrinuti selektora Bajevića je što je u posljednjih šest mečeva samo jedan odigrao svih 90 minuta. Da li ga trener mijenja zbog taktičkih razloga ili nespremnosti, teško je reći s obzirom na egzotičnost lige u kojoj nastupa.

Gojko Cimirot je nezamjenjiv u redovima Standard Liegea. Od moguće 33 utakmice u svim takmičenjima odigrao je 31 i to većinom svih 90 minuta. U posljednje vrijeme je upisao i dvije asistencije.

Rade Krunić je trenutno povrijeđen, ali i ne dobija previše prilike za igru u redovima Milana. U prvenstvu je posljednji put startao 6. januara protiv Sampdorije, a potom je sakupio samo 26 minuta u dva nastupa. Odigrao je i dvije utakmice od početka u Kupu Italije.

Amer Gojak je bio standardan u jesenjem dijelu u redovima Dinama, spominjao se i njegov odlazak iz Zagreba no ipak je ostao među Modrima. Počeo je prvi susret proljetnog dijela prvenstva, a minutaža bi mu mogla varirati s obzirom na to da Zagrepčani imaju širok roster i trener Bjelica bi mogao odmarati igrače.

Mato Jajalo je izgubio mjesto u prvoj postavi Udinesea. Na početku sezone iskusni veznjak je bio u prvih 11 ekipa iz Udina, no u posljednje vrijeme dobija minutažu “na kapaljku”.

Haris Hajradinović je jedan od najboljih igrača turskog Kasimpase. Ove sezone je učestvovao čak u 25 posto pogodaka ekipe koja se grčevito bori za opstanak u elitnom rangu takmičenja. U susretu protiv Alanyaspora je dobio direktan crveni karton, zbog čega je propustio posljednji susret prošlog vikenda protiv Ankaragucua.

Mario Vrančić je uveo Norwich uz Teemua Pukkija u Premiership, no u elitnom razredu engleskog nogometa je više na klupi nego na terenu. Samo je dva puta počeo susret u početnoj postavi, a u posljednja tri meča u prvenstvu odigrao je samo jednu minutu.

Napadači

Edin Džeko briljira u dresu Rome i u velikoj je formi. Nedavno je postigao i 100. pogodak u dresu Vučice i na taj način postao i zvanično jedna od legendi rimskog kluba. U posljednja tri meča je bio strijelac, a nadamo se da će golgetersku formu nastaviti i u dresu s državnim grbom.

Edin Višća i ove sezone briljira u dresu Basaksehira. U 20 susreta u turskom prvenstvu postigao je 7 pogodaka uz 9 asistencija, a u nekoliko utakmica je nosio i kapitensku traku. U posljednje tri utakmice ima tri pogotka i asistenciju i uz Džeku i Pjanića je igrač koji je u najboljoj formi od Zmajeva.

Haris Duljević u posljednja dva mjeseca dobija minutažu na kapaljku u Nimesu. U tom periodu je odigrao ukupno 56 minuta u prvenstvu, a samo je jednom ušao s klupe u posljednja četiri kola.

Izet Hajrović također nema adekvatnu mintuažu. U Dinamu je naš krilni napadač odigrao samo 18 utakmica u svim takmičenjima ove sezone, a upisao je samo jednu asistenciju. Samo dva puta je odigrao čitav meč, a u posljednjih 12 susreta u prvenstvu samo je jednom počeo u prvih 11.

Riad Bajić u posljednje vrijeme ne igra za Konyaspor. Nakon što je na početku sezone bio standardan, u posljednjih mjesec dana je izgubio mjesto u prvih 11. Tako je u proteklih 30-ak dana odigrao samo 14 minuta dva puta ulazeći s klupe.

Armin Hodžič je također izgubio mjesto prvog napadača mađarskog MOL-a. Sjajno je otvorio sezonu, devet puta pogađao, no od novembra je odigrao samo tri utakmice u kojima je sakupio ukupno samo 78 minuta.

Izvor: klix.ba

Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.