Kalesija 20°

Deset znakova da ste rođeni Balkanac

U zavisnosti od toga u kojem smo periodu odrastali, svi imamo neke stvari koje su nam se urezale u sjećanje, piše Tportal.hr.

Očigledno je moguće izvući državu sa Balkana, ali da li je moguće izvući Balkan iz države?

Praznik rada

Za razliku od nas, bivših ujedinjenih proletera, dobar dio svijeta ne poznaje čari prvomajskog slavlja koje se još i dan danas svodi na grah u prirodi u društvu političara koji drže duge govore i daju lažna obećanja. Ali prazniku se ne gleda u zube – slobodan dan je slobodan dan.

prvi-maj-u-sarajevu_4

Neizgovorivo ime

Kad smo se našli na plaži sa preplanulim Njemcima ili mršavim Francuzima, glavna fora je odmah u startu bila predstaviti se i onda slušati zabavne pokušaje stranaca da vam ponove ime. Svako ljeto smo sebi davali poseban nadimak samo za strance koji jednostavno nisu mogli da savladaju ono što nam piše na ličnoj.

Egzotična ljetovanja

Sva je sreća da imamo ‘najrazuđeniju obalu na svijetu sa stotinama prekrasnih ostrva’, inače bismo vjerovatno ljetovali kod kuće u kadi. Ovako, za razliku od naših komšija sa zapada koji su ljetovali svuda na svijetu, a posebno su popularni bili kampovi, mi smo bili prisiljeni da godinu za godinom upoznajemo domaće plaže. Daleko od toga da je to bilo nešto loše – imamo zaista predivnu obalu – ali gdje god bismo se našli, dobra je šansa da bismo upoznali komšije koji nisu došli samo da pocrne, već da nastave svoju buduću vikendicu i betoniraju ulaz u more.

Nikad bolesni

Ne znamo da li je to uticaj partizana, filmova sa Čak Norisom ili nečeg trećeg, ali nama ne treba ljekar dok se ne srušimo na pod.

“Mudrosti naših starih” i ljekovi domaće proizvodnje dobre su za sve, od mamurluka do ponovnog izbijanja srednjovjekovne kuge. Gdje kamilica ne pomaže, rakija će sigurno uništiti mikrobe u našim tijelima.

“Ne” znači “ne”

Jedna od posljedica posebnih vaspitnih mjera i strogih južnoslovenskih pogleda bila je ta da su djeca znala šta smiju, a šta ne. Američka djeca danas uglavnom diriguju roditeljima – kažu im tačno što žele, a ako to ne dobiju, briznu u plač i slome ih. Takve taktike nisu funkcionisale kod naših roditelja, pa uglavnom još ne funkcionišu ni kod nas.

Adresa

Dok se prosječni Amerikanac ne vidi kao potpuna osoba ako nema svoju kuću sa baštom i ogradom, Evropljani uglavnom žive u stanovima. Štaviše, Balkanci su poslije ‘45. svijetu pokazali da je moguće imati duplo više porodica u duplo manje kvadrata nego što to čine na zapadu. Moguće, ali ne i poželjno.

Cigarete

Na zapadu je ovih dana sve teže naći nekoga ko puši. Jedna od posljedica balkanskog sindroma neuništivosti je ta da ne gajimo strah od duhana. Možda ne pušimo kao Turci, ali ne zaostajemo puno za njima. Barem više ne šaljemo svoju djecu do kioska po cigarete.

Hrana

Prosječan Amerikanac ima sve što treba u lokalnom tržnom centru. Evropljani uglavnom bolje kuhaju i svoje namirnice više vole svježe sa imanja. A da ne pričamo o kulenu, domaćem maslinovom ulju…

Utakmice

Amerikancima je odlazak na utakmicu porodični izlet, a evropski sportski događaji više podsjećaju na ratišta. Navijači uopšte ne vide smisao da gledaju svoj tim bez oružja i pirotehnike, a ako nisu završili u urgentnom, kao da nisu nigdje ni bili.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Objavljena prognoza za naredne dane: Za vikend temperature i do 27 ste …

    Poslanici iz RS-a u pola 3 ujutru usvojili svoj Nacrt izbornog zakona

    Ismail Barlov trenutno je prvi na svijetu u disciplini 50 metara prsno …

    Putevi u BiH: Radovi na brojnim dionicama

    Servisne informacije iz Živinica (29. 3. 2024.)

    CLOSE
    CLOSE