Kalesija

Džuma u doba korone kod Miralema Pjanića: “Učim ezan, a u grlu mi se nešto stislo”

Prođe još jedna džuma. Bez džematlija. I ovog petka, 3. aprila 2020. godine,  džumu su u džamijama klanjali samo imami i članovi džematskih odbora. Tako je bilo i u kalesijskom džematu Rainci Gornji, u džematu Miralema Pjanića. Ovo  – u džematu Miralema Pjanića – može se  dvosmisleno razumijevati. A i jeste. Iz ovog džemata je naš slavni fudbaler Miralem Pjanić, nogometaš Juventusa, a i imam u ovom džematu je Miralem ef. Pjanić. Komšije su i rođaci.

Hutba Miralema ef. Pjanića bila je kratka. Osvrnuo se na ovu nedaću koja nas je zadesila i izrazio nadu da će, uz Božiju pomoć, što prije proći. Pohvalio je i sve ljude koji u ovoj nevolji pomažu, rade dobre stvari, kako bismo se lakše nosili sa nevoljom.

Poslije džume smo kratko razgovarali. I njega sam pitao kako se osjeća dok hutbu „drži“ pred tek nekolicinom vjernika.

– A kako da se osjećam. Teško, brate. Evo već 21 godinu sam hodža. Nikad mi nije bilo teže. Pa i u ratu se džuma klanjala pred više ljudi. Moramo poštovati upute naših nadležnih, ali nije lahko. Najteže mi je kada sam prvi ezan proučio onog dana kada je nastupila preporuka da se namazi ne obavljaju u džamijama.  Kad sam došao do onog „Hajje ‘ales-salah!“, što u prijevodu znači „Dođite na namaz!“, u grlu mi se nešto stislo. Pozivamo ljude na molitvu, na namaz, a znamo da ne mogu doći, kazuje nam Miralem ef. Pjanić.

I dok je ovo govorio bilo mu je teško. Zatreptao je očnim kapcima, kao da je htio suze zaustaviti.

Iako se zabrana okupljanja odnosi i na džamije, u džematu Rainci Gornji nije zamrla mektebska nastava. Prije ove pandemije Miralem ef. Pjnaić je imao 121 dijete upisano u mekteb. Sada nastavu, kao i u redovnoj školi, obavljaju online.

– Nije, niti može biti efekat kao u normalnim uslovima, ali važno je da održavamo kontakt. Na ovaj način mektebsku nastavu prati 89 polaznika. Dobra je stvar što su uz njih, u vrijeme online nastave i njihovi roditelji. Osim njih, u džematu od ranije imamo džematski Omladinski krug sa 20-ak članova. I sa njima smo u kontaktu online, zajednički učimo Kur'an. Imamo i dobru saradnju sa Kriznim štabom naše mjesne zajednice. Naši članovi pomažu mještanima i samostalno, bilo da je riječ o podjeli paketa, maski, rukavica i drugih stvari. Vodi se i briga o starijim osobama, kako bi im se omogućilo da dođu do lijekova, hrane, da im se pomogne u plaćanju računa, priča efendija Pjanić.

Hvali svoje džematlije i svoj džematski odbor. Kaže da je dosta posla odrađeno u proteklih 6 mjeseci na uređenju džamije i prostora oko džamije. Uloženo je, kako kaže, oko 60 hiljada maraka.

Izvršili su proširenje predulaza u džamiju i tako uradili učionicu. Unutrašnjost još nije potpuno uređena onako kako su zamislili, ali unutra su postavili sto za stoni tenis. Taj dio džamije su prekrili bakrom. Urađeno je i grijanje. Oko džamije su počeli sa uređivanjem prakinga na koji bi se moglo smjestiti 40-ak automobila. Uskoro će da rade i fasadu. Našli su i donatora.

Ipak, na kraju nam kaže Miralem ef. Pjanić da je najvažinije da sve ovo što prije prođe pa da se svi vratimo džamiji.

Autor: Fahrudin Sinanović

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Inspekcijske kontrole i u Kalesiji

    Muškatle su najzahvalnije cvijetnice, a evo kako da vam krase baštu …

    U UKC-u Tuzla uspješno obavljene transplantacije jetre i rožnice

    Denisa Avdić: Borba sa karcinomom je teška, puna podrška oboljelim …

    Dok mladi napuštaju BiH, Kalesijka Irma Jusufović odlučila se kao …

    CLOSE
    CLOSE