Kalesija 12°

Federacija BiH nije u stanju zaustaviti veliki kriminal: Šume nestaju zbog rupa u zakonima

Bosna i Hercegovina je rame uz rame i rekorder s Rumunijom i Bugarskom po krađi šume u Evropi. Površina šume u BiH je iznad evropskog prosjeka, ali ako se nastavi s bespravnom sječom, moglo bi da to bude puka prošlost i lijepa sjećanja.

U Federaciji BiH, prema zvaničnim podacima resornog ministarstva, godišnje se na ovaj način ukrade najmanje milion maraka.

Nedavno je na prostoru Unsko-sanskog kantona sedam osoba uhapšeno zbog sumnje da su posjekli i ukrali 90 kubika drva, čime su počinili krivično djelo. Ovo je jedan od bogatijih kantona šumom, ali i područje gdje se šuma najviše krade.

Zbog nepreciznih zakonskih rješenja, ova i slična djela skoro da se i ne mogu sankcionisati na prostoru Federacije BiH. Slovo na papiru kojim bi se jasno precizirale kazne u Federaciji ne postoji.

Krađa šumskog bogatstva tradicionalni je problem, njega je teško iskorijeniti, ali zakonskim rješenjem moguće ga je svesti na minimum, objašnjava dekan Šumarskog fakulteta Mirza Dautbašić.0810_suma-658x329Pravni vakum

– Nepostojanje Zakona o šumamam u FBiH najveći je problem. Zbog toga je vrlo upitno i vlasništvo nad šumama. Ko god sada da ode u šumu može da posiječe drvo i ne može mu niko ništa. I kada ga uhapse, skoro da i nemaju na osnovu čega ga kazniti. To je vrzino kolo. S obzirom na pravnu, administrativnu i političku situaciju u BiH, stanje u šumama je i dobro, kada se ima u vidu kakvo bi moglo biti. Svaki bolji advokat može osloboditi šumokradicu od svake sumnje i kazne – kaže Dautbašić.

U Federaciji Bosne i Hercegovine registrovano je 11 šumarskih društava na 10 kantona, ali unatač tome, prošle godine je evidentirana krađa više od 28.000 kubika drveta, čija je vrijednost 2.134.611KM. Na području cijele Hercegovine svega je 10 šumara koji obilaze taj teren i drže ga pod kontrolom.

Ko je vlasnik

-Šumari su za mene heroji, s obzirom na bezakonje. Šumari jednostavno mogu sjediti u kancelarijama i pustiti da sve propadne, jer nemaju zakonskog osnova da nekoga spriječe u krađi. Postoje neke uredbe po kantonima i kantonalni zakoni koji su vrlo dvojbeni. Jer prvo treba definisati ko je vlasnik šume!? Vlasnik šume je Federacija, a ne kanton. Trebalo bi da Federacija daje šume na upotrebu kantonu, a ovdje se ide obrnuto. Ovdje su se kantoni postavili kao država u Federaciji. Oni su donijeli zakone čija je zakonitost i ustavnost vrlo diskutabilna – govori Dautbašić.

Federacija je napravila prvi korak prema rješenju problema. U junu ove godine Vlada Federacije  usvojila je Informaciju Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva o stanju u oblasti šumarstva s ciljem hitnog donošenja zakonskog rješenja u ovoj oblasti.

Ni Republiku Srpsku, koja je u odnosu na Federaciju bogatija šumama, nije zaobišao ovaj problem, ali oni imaju od 2008. godine Zakon o šumama. U tom entitetu na godišnjem nivou evidentira se do 16.000 kubika ukradenog drveta.

Zakon o šumama u FBiH je u izradi

Zakon o šumama u FBiH je u pripremi i osnovana je radna grupa, koja je već došla do Nacrta zakona.

-Nismo htjeli da se s tim bavimo, to je za nas vrlo neozbiljan pristup kada se radi o izradi tog zakona – rekao je dekan Šumarskog fakulteta u Sarajevu Mirza Dautefendić.

(Dž. Sarić-Kozić/Faktor.ba)
Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bolji uslovi za pacijente Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli

    Schmidtova poruka vlastima: O standardima OSCE-a i nadležnostima CIK- …

    Liga mladih KSTK: Juniori kalesijske Bosne bore se za titulu prvaka

    Što oči vide, to ruke naprave: Malik pravi istinska remek djela od d …

    Uprava policije MUP TK-a: Tokom vikenda iz saobraćaja isključeno uku …

    CLOSE
    CLOSE