Kalesija 17°

Grčka i Češka idu dalje, Rusija i Poljska napuštaju EURO 2012

Grčka – Rusija

Golom Karagunisa na isteku prvog dijela utakmice, Grčka se potpuno neočekivano plasirala u četvrtfinale EP, dok Rusi na opće iznenađenje idu kući.

Prvi su zaprijetili Grci u 5. minuti, kada je nakon kornera Karagunisa, Kacuranis  imao prvu dobru šansu za Grčku, ali je Malafejev odbranio. Keržakov je u 13. minuti zaprijetio na drugoj strani, udarcem sa dvadesetak metara, a lopta je prohujala pored grčkog gola.

Žirkov je u 17. minuti sjajno prošao po lijevoj strani, ali na povratnu loptu nije niko natrčao, pa je ostalo 0:0. Rusi su u tim trenucima kontrolisali utakmicu i više napadali, stvorivši nekoliko poluprilika, ali nije bilo promjene rezultata.

Na nova uzbuđenja se čekalo do 40. minute, kada je Žirkov sa dvadesetak metara šutirao preko prečke, ali veoma blizu grčkog gola. Ipak, kada se činilo da će se na odmor otići bez golova, ruska odbrana je pogriješila u drgoj minuti sudijske nadoknade, lopta je došla do Karagunisa, koji prizemnim šutem matira Malafejeva za veliko vodstvo Grka.

Širokov je u 50. minuti prvi zaprijetio u nastavku, ali je loše zahvatio loptu sa petnaestak metara, koja je otišla pored gola. Denisov je odlično šutirao njegovom slabijom lijevom nogom sa 25 metara u 57. minuti, ali opet pored gola i nije bilo promjene rezultata i pored ruske ofanzive. Veliku priliku su Grci imali u 59. minuti, nakon prodora Torosidisa, ali je Anjukov u posljednji trenutak izbacio loptu u korner.

Cavelas je u 70. minuti fenomenalno izveo slobodan udarac, ali je pogodio mjesto gdje se spajaju prečka i stativa i Rusija je imala mnogo sreće da već tada ne počne pakovati kofere za povratak kući.

Pokušali su Rusi za izmjenama promijeniti tok igre, ali do kraja meča su vrlo jalovo napadali. Najbolju šansu je imao Džagoev u 84. minuti, nakon udarca glavom lopta je prohujala pored stative Grčke i desilo se ono što je malo ko mogao očekivati. Rusija je eliminisana, nakon vrlo impresivnog izdanja u prva dva kola, što ipak nije bilo dovoljno, dok će Grci, iako mahom otpisani od sviju, igrati u četvrtfinalu.

Češka – Poljska

Češka je pobjedom protiv Poljske (1:0) u posljednjem kolu grupe A, izborila plasman u četvrtfinale Evropskog prventsva.

Već u 2. minuti Poljska je zaprijetila preko Dudke, koji je makazicama zahvatio loptu, ali je pogodio vanjski dio mreže. Nakon centaršuta Selassia, Pilar je potpuno neometan sa šest-sedam metara promašio loptu i propala je dobra prilika za Čehe u 4. minuti.

Poljaci su nastavili sa napadima, a 10. minuti Lewandowski je nakon greške poljske odbrane, ušao u kazneni prostor i iskosa s lijeve strane pucao pored Cechove desne stative. Nakon odličnog centaršuta Obraniaka na peterac, lopta se odbila do Boenischa, koji ne uspijeva pogoditi iz izgledne prilike u 14. minuti. Polanski je već u narednom napadu šutirao preko gola, a Cech je 22. minuti nakon udarca Boenischa loptu izbacio u korner uz pomoć stative i ostalo je 0:0.

Nakon furioznog početka domaćih, uslijedio je mnogo mirniji period utakmice, praćen jakom kišom na stadionu u Wroclawu, pa se na poluvrijeme otišlo bez golova. Rezultat koji u tom trenutku nije odgovarao nijednoj reprezentaciji.

U 54. minuti, Liberski s lijeve strane ušao u šesnaeterac Poljske, pucao je, ali pogodio samo vanjski dio mreže gola golmana Tytona. Na otvranju drugog poluvremena, Češka je djelovala mnogo bolje i više su napadali, dok su Poljaci djelovali kao da su ostali bez snage.

Plašil je u 63. minuti ubacio iz slobodnjaka s lijeve strane na drugu stativu, Sivok pucao glavom u padu, a Tyton uspio nekako obraniti i spasiti Poljake. Baroš je pet minuta kasnije pucao sa vrha kaznenog prostora, ali je Tyton odbranio.

Ipak, u 72. minuti Česi su došli do zasluženog vodstva. Nakon jedne kontre, Baroš je uposlio Jiračeka, koji lijepo pogađa za veliko vodstvo Češke. Do kraja utakmice, nije bilo promjene rezultata. Poljaci nisu imali snage da ugroze gol Češke, koja se zasluženo plasirala u četvrtfinale, kao prvoplasirana reprezentacija iz ove grupe.