Kalesija 19°

Italija i Engleska nakon 120 minuta bez golova, “Azuri” nakon penala u polufinalu gdje ih čeka Njemačka

U polufinalu EP u Poljskoj i Ukrajini igrat će Španija – Portugal i Njemačka. Večeras smo u Kijevu saznali posljednjeg polufinalistu i to nakon penala (prvi produžeci i prvi put da je utakmica završena bez golova), a to je selekcija Italije koja je slavila sa 4:2. Tako se Englezi ponovo prerano opraštaju od velikog takmičenja. S druge strane, Italijani su zaslužili ovaj prolaz. Ashley Young i Ashley Cole su bili tragičari.

Prvi dio se završio bez golova, iako je bilo šansi, posebno pred golom Harta. Nakon pet minuta vidjeli smo dvije velike šanse. U trećoj minuti za Italiju, ali spektakularan udarac De Rossija je zaustavila stativa. Samo dvije minute kasnije Englezi su uzvratili preko Johnsona, ali njegovo udarac sa pet metara sjajno brani Buffon. U 13. minuti ubacio je Johnson, a Rooney je glavom pucao preko gola.

Potom slijedi dominacija Azzurra. U 25.minuti Pirlo pronalazi Balotellija, koji izlazi sam pred Harta, slabo reaguje, pa Terry blokira njegov pokušaj. Sedam minuta kasnije isti igrač šutira ravno u golmana Cityja. Minut kasnije, Welbeck slabo puca preko Buffonovog gola. U 37.minuti Cassanov udarac brani Hart, a u 41.minuti, Lescott spašava Engleze nakon što je u posljednjem momentu intervenirao ispred Balotellija.

Početak drugog dijela pripada Italijanima. U 48.minuti u velikoj prilici je bi De Rossi, ali slabo reaguje ispred Harta i šutira pored gola. Samo četiri minute kasnije nova velika šansa, ali Hart je bio sjajan.  Ponovo Balotellijev udarac sjajno brani, a u nastavku akcije Montolivo puca preko gola. Nakon novog pokušaja Marija makazicama, Englezi prijete tek u 65.minuti, ali je udarac Younga bio izblokiran, pa je lopta završila u korneru. Italija je mogla do pobjede u 89.minuti, ali Johnson sjajno interveniše ispred Nocerina. I Englezi su mogli u 93.minuti šokirati Italijane, ali škarice Rooneyja su otišle preko gola, pa se otišlo u produžetke.

U 101.minuti okvir gola ponovo spašava Gordi Albion. Diamantijev sjajan centaršut završava na stativi. Do kraja su Azzurri bili bolji, uspjeli su čak postići gol u 115.minuti, ali se Nocerino našao u ofsajd poziciji.

Odlučivali su penali (1:0 Balotelli – 1:1 Gerrard – Montolivo puca pored gola – 1:2 Rooney – 2:2 Pirlo – Young promašuje i pogađa prečku – 3:2 Nocerino – Coleov udarac brani Buffon – 4:2 Diamanti.