Košarkaši BiH se porazom od Litvanije oprostili od Evropskog prvenstva

Košarkaši Bosne i Hercegovine oprostili su se od Evropskog prvenstva nakon što su danas u Kelnu doživjeli poraz u petom kolu grupne faze od selekcije Litvanije rezultatom 87:70.Litvanija i BiH su grupnu fazu okončali s identičnim omjerom od dvije pobjede i tri poraza pa u tom slučaju o plasmanu dalje odlučuje međusobni omjer. Zbog toga je današnja utakmica bila presudna te su Litvanci ostvarili plasman u nokaut fazu.

Početak utakmice bio je dosta ujednačen i ekipe su se smjenjivale u vodstvu. Litvanci polovinom prve četvrtine dodaju gas i odlaze na osam poena razlike, ali se naš tim vraća sjajnom serijom pa je prva dionica okončana rezultatom 28:28.

Uslijedio je potom potpuni pad u igri naše selekcije, dok je Litvancima polazilo za rukom sve što su zamišljali. Prednost je konstantno rasla, u jednom je trenutku bilo i +15 za Litvance, a na odmor se otišli s rezultatom 56:42. Vrijedi istaći da naš tim u prvom poluvremenu nije imao rješenja za Mariusa Grigonisa koji je postigao 14 poena, upravo koliko je imao usamljeni Džanan Musa u našoj selekciji.

Litvanci su i nastavku utakmice dominirali, pogotovo pod košem, pa nije bilo iznenađenje što su u jednom trenutku imali čak 22 poena prednosti (69:47). Ipak, krajem treće četvrtine naš tim se malo probudio i uspio je uoči posljednje dionice prednost smanjiti na 16 poena.

Obje selekcije su imale potom nevjerovatne promašaje u posljednjoj četvrtini pa je viđeno veoma mali broj poena. I u takvoj igri Litvanija nije gubila konce igre iz svojih ruku te su mirno priveli meč kraju za prolaz u osminu finala Eurobasketa.

Najbolji u selekciji BiH danas je bio Džanan Musa s 22 poena i pet asistencija. Jusuf Nurkić je imao 15 poena i pet skokova. S druge strane, Marius Grigonis je postigao 16 poena uz šest skokova, dok su Jonas Valanciunas, Arnas Butkevicius i Ignas Brazdeikis postigli po 13 poena.

Konačno stanje na tabeli grupe B bit će poznato nakon što se odigraju i dvije preostale utakmice posljednjeg kola. Tada će biti poznati i parovi osmine finala budući da se naša grupa križa sa četiri najbolje selekcije iz grupe A. Utakmice osmine finala igraju se u subotu u Berlinu, a naši košarkaši se vraćaju kući.