Kalesija

Majke iz Kalesije i roditelji djece sa višestrukim smetnjama zajedno koračaju

Majke iz Kalesije Senada Bukvić i Hana Bećirbašić zajedno koračaju, kroz sve životne prepreke, sa drugim roditeljima djece sa višestrukim smetnjama u razvoju, čija su djeca korisnici Centra “Koraci nade” Tuzla. Oni su jedni drugima neizmjerna podrška i oslonac u svakom trenutku. U Centru ne samo da njihova djeca prolaze kroz određene tretmane, već i roditelji mogu da se druže i razgovaraju o mnogim temama.

Senada Bukvić majka je dječaka koji ima sa Downov sindromom, već šest godina dolaze u Centar ” Koraci nade” Tuzla, dva puta sedmično. Zahvaljujući tretmanima i pristupima radnika Centra, Senada ističe, da je njen sin počeo da govori i druži se sa ostalim korisnicima i djecom.

“Centar mi je puno pomogao, nije pričao ni hodao, tek kad je sa dvije i po godine prohodao. Sada se druži i priča. Dolazimo srijedom i petkom. Mi roditelji se družimo, družimo se i sa Udruženjem “Osmijeh nade”, navela je Senada.

Još jedna majka iz Kalesije sa osamnaestogodišnjim sinom dolazi u Centar. Hana Bećirbašić je majka djeteta koje ima poteškoće u razvoju, a njegovo stanje se pogoršalo nakon porodične tragedije.

“Vidjeli smo preko interneta za Centar i odlučili smo doći. Idemo i u “Osmijeh nade” u Kalesiji. Sin je rođen sa invaliditetom, ima i ubrzane otkucaje srca. Odkako je svekar preselio dijete je dobilo to ubrzanje”, navela je Hana, čiji je sin nedavno postao korisnik centra.

Centar za djecu  i mlade sa višestrukim smetnjama „Koraci nade“ Tuzla počeo je sa radom 1994. godine kao Projekat Britanske nevladine organizacije, kao  jedan od prvih dnevnih centara u BIH koji je danas jedan od svijetlih primjera servisa podrške djeci i mladima sa invaliditetom. Svojim radom Centar obuhvata 205 korisnika. Njihovi korisnicu su djeca od nekoliko mjeseci do 28. godina svih stepena i kategorija ometenosti sa cijelog Tuzlanskog kantona. U centru je zaposleno 18 radnika koji rade sa djecom kroz edukacijsko-rehabilitacijski  tretmane.

“Centar je osnovan ratne 1994. godine kada su s esnasšle u teškoj situaciji porodiceni djeca sa smetnjama u razvoju. Udruženje Žene Zuzle imalo je jednu projektu ideju da takvim porodicama i takvoj djeci da se otvori dnevni centar koji će biti psihosocijalna i terapeutska podrška. Tada je bilo 2 zaposlenih i deset korisnika”, kazala je Jasmina Krivošija koordinator Centra “Koraci nade” Tuzla.

Jasmina Krivošija je navela da najviše korisnika dolazi iz Kalesije, Živinica i Tuzle, koji su aktivni u svim programima i sadržajima Centra. Svi oni su zablistali na obilježavanja 25. godišnjice Centra “Koraci nade” Tuzla.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bolji uslovi za pacijente Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli

    Schmidtova poruka vlastima: O standardima OSCE-a i nadležnostima CIK- …

    Liga mladih KSTK: Juniori kalesijske Bosne bore se za titulu prvaka

    Što oči vide, to ruke naprave: Malik pravi istinska remek djela od d …

    Uprava policije MUP TK-a: Tokom vikenda iz saobraćaja isključeno uku …

    CLOSE
    CLOSE