Kalesija -2°

“Markale, zločin bez kazne”, ko zaboravi svoju historiju ona mu se ponovi

Prije 29 godina, 5. februara 1994. godine granata kalibra 120 mm, ispaljena sa agresorskih položaja na području Mrkovića, pala je na sarajevsku pijacu Markale i ubila 68 osoba. Bio je to prvi od dva stravična masakra na Markalama u opkoljenom Sarajevu.

Mr. Sahudin Kačar, član Asocijacije nezavisnih intetektualaca “Krug 99” i profesor vojnih nauka i sigurnosti, nastoji na svaki način govoriti i pisati o zločinima počinjenim nad Bošnjacima u toku agresije na Bosnu i Hercegovinu i genocidu u Srebrenici pogotovo na godišnjicu tih događaja, da se ne zaboravi i čuva kultura sjećanja.

Prof. mr. Sahudin Kačar prepoznao je da NEON Televizija kao medij koji kroz svoje izvještavanje promoviše kulturu pamćenja/sjećanja, radi na očuvanju činjenica i istine o zločinima i genocidu počinjenim nad Bošnjacima u periodu od 1992-1995. godine.

“MARKALE, ZLOČIN BEZ KAZNE”

“U vojnoj istoriji izučavaju se mnogi ratovi, bitke, vojne pobjede i porazi, brutalno razaranje gradova, rušenje sakralnih objekata, ratni zločini…
Razvojem Prava, prije svega Međunarodnog ratnog (humanitarnog) prava, nakon što je poslije holokausta utemeljena pravna kvalifikacija za masovna ubijanja na vjerskoj, rasnoj i drugoj osnovi pripadnika jedne grupe kao genocid, po mišljenju razvijene misli smatralo se da je čovječanstvo trajno otklonilo opasnost takvih ratnih zločina u budućnosti čovječanstva.
Razvojem civilizacije, kulture, nauke i prihvatanja različitosti kao univerzalne ljudske vrijednosti, smatralo se da nije moguće, prije svega na tlu Evrope, da se ponovo desi genocid.
BiH i njeni građani geografski, kultorološki, historijski, pripadaju Evropi pa tako i u misli da je holokaust strašna historijska činjenica, koja se nikada više ne može desiti, pogotovo ne u Evropi.
Nažalost već u proljeće 1992. godine, kada su se pripremali za uređivanje svojih avlija, bašti i kultivisanja njiva za proljetne usjeve, jedan evropski narod koji se zove Bošnjaci, koji žive u Prijedoru, Bijeljini, Zvorniku, Vlasenici, Višegradu, Rogatici, Foči, Srebrenici i mnogim drugim gradovima i selima širom BiH, suočili su se sa strahotama genocida i to pred očima javnosti cijele Evrope i svijeta. Masovna hapšenja civilnog bošnjačkog stanovništva, odvođenje u logore, ubijanje, silovanje, etničko čišćenje bili su surova stvarnost. TV snimci i slike reportera mnogih TV kuća i novinskih agencija cijelog svijeta su bile istiniti događaji iz BiH, iz srca Evrope. Mnogo je zločina koje su agresorske vojne jedinice svakodnevno počinile u BiH.
5. februar 1994. godine je jedan od najkrvavijih, najbrutalniji zločin koji se desio na sarajevskoj pijaci Markale. Toga dana oko 12:30 sati, dok su Sarajlije bile na pijaci u potrazi za hranom, koja se jedva mogla naći tih dana u opkojenom Sarajevu, na pijaci je ispaljena granata koja je na licu mjesta ubila 68 ljudi, a više od 145 lakše i teže ranila.
Za taj svirepi zločin niko nije odgovarao što dodatno izaziva bol i strah.
Baš kao što se mislilo da se nikada više na tlu Evrope ne može ponoviti genocid, eto ponovio se. Zbog odsustva pravde i kazne za sve te zločine uključujući i masakar na Markalama ostaje strah kada će se i kome zločin opet desiti.
Da se zna, da se pamti, da se ne zaboravi. Ko zaboravi svoju istoriju ona mu se ponovi.”, stoji u autorskom tekstu prof. mr. Sahudina Kačara.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bolji uslovi za pacijente Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli

    Schmidtova poruka vlastima: O standardima OSCE-a i nadležnostima CIK- …

    Liga mladih KSTK: Juniori kalesijske Bosne bore se za titulu prvaka

    Što oči vide, to ruke naprave: Malik pravi istinska remek djela od d …

    Uprava policije MUP TK-a: Tokom vikenda iz saobraćaja isključeno uku …

    CLOSE
    CLOSE