Kalesija 15°

Običaji u tojšićkom kraju: Svadba i sklapanje braka

Očito je da su svakom narodu njegovi običaji dragi. I stanovništvo tojšićkog kraja se ponosi svojom tradicijom i običajima.  U knjizi “Tojšići od srednjeg vijeka do 1958.godine” autor Damir Bošnjaković dotakao se običaja a mi smo ovog puta preuzeli dio o svadbi i sklapanju braka. Kada je riječ o svadbi sklapanju braka, Bošnjaković piše da je običaj da mlada prolije dva bokala na suprtone strane pri ulazu u kuću mladoženje. Mladoj se daje med na ulazu u kuću, a obično to radi svekrva-ko biva da joj život bude sladak sa njenim sinom. Svaki bi roditelj htio da mu se kćerka uda “sa pitanjem. Međutim, čest je slučaj da se mlada “ukrade”. O ovom pitanju moglo bi se govoriti malo šire.

Naime, postojale su dvije opcije krađe mlade. Pamte se slučajevi kada se mlada udala sa tajnim pristankomnjenih roditelja, jer kada se mlada krade onda je manji trošak. U tom smislu, danas je takav običaj stvar dogovora između momka i djevojke sa ciljem da odu na bračno putovanje, umjesto troškova na svadbu. S tim u vezi, do skorijeg vremena, piše u pomenutoj knjizi, u Tojšićima nije bilo spomena o “medenom mjesecu” dok je danas to postala neizostavna prakasa, pa se nerijetko ide u Antaliju, Tunis, Grčku.. S druge strane, dosta je slučajeva “namli” roditelja koji hoće da isprate kćerku ili ožene sina “kako dolikuje”.

Zabilježen je, u bližoj okolini Tojšića i dolaska helikoptera po mladu. Svatove vodi čajo koji je od svatova najokićeniji. Inače, čajo je čovjek koji dobro poznaje običaje i svadbeni ceremonijal. On umije da pravi ili “zbija šale” i ima snažan glas pa može dobro da viče ili “heči”.

Osim čaje strukturu svatova čine obikuše, muštulukdžija (onaj koji svekrvi prvi uhaberi dolazak mlade). Svatovi se ogrću košuljama i maramicama. Budući svekar dobija dvije košulje i peškir. Kada neko od članova porodice izvede mladu, nju preuzima svekar i pri tome je posipa kovanicama novca i karamelama. U Tojšićima i danas postoji živovjerovanje da ko obavi svadbu u “s+tarom hanu” da će mu prvo dijete biti žensko. Bilo da se mlada udala redovnim putem ili ukrala ide se na mir. Nakon izmirenja domaćini ogrnu goste košuljama koje ovi dobro plate.

(Iz knjige “Tojšići od srednjeg vijeka do 1958.godine” Damira Bošnjakovića)

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bingo dodijelio 30.000 KM poduzetnicama za najbolje biznis ideje Proje …

    16. juli, datum proboja jedinica 28. divizije iz Srebrenice uvršten u …

    Mahir je u svojoj školi jedini učenik, ali zahvaljujući vršnjacima …

    Hor Nuru ‘Ayni vrši pripreme za Bajramsku akademiju u Kalesiji i Br …

    U prvi razred osnovne škole na području Kalesije upisano 217 učenik …

    CLOSE
    CLOSE