Kalesija 11°

POBJEDA NA PREMIJERI U LIGI NACIJA: Sjeverna Irska bila bolja, BiH slavila u Belfastu

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine debitovala je danas u Belfastu u novom UEFA-inom takmičenju Ligi nacija, a selektor Robert Prosinečki debitovao je na klupi Zmajeva u zvaničnim utakmicama.

Protivnik Zmajeva u Belfastu bila je selekcija Sjeverne Irske, a nakon 90 minuta igre rezultat je glasio 2:0 za naš tim. Strijelci su bili Haris Duljević i Elvis Sarić.

Sjeverna Irska je bila bolja tokom čitave utakmice. Stvarali su prilike, ali nisu imali sreće da lopta završi iza leđa danas sjajnog Ibrahima Šehića. Već u 40. sekundi prva prilika pred našim golom. Sjeverna Irska je napala preko lijeve strane na kojoj je igra danas odlični Lewis. Ibrahim Šehić je prvo odbranio jedan udarac, nakon toga Zukanović je startovao, domaći su tražili penal, ali sudija Kralovec se nije oglasio.

Igrala se 10. minuta kada su novu dobru priliku imali domaći. McGinn je šutiraao, ali je Šehić bio na mjestu. Deset minuta kasnije Toni Šunjić je blokirao pokušaj Norwooda.

Na semaforu je stajala se 24. minuta kada je Davies šutirao, a Šehić ponovo odbrani.o Nakon toga pokušao je i Evans nakon kornera, ali je naš golman bio na mjestu. Prvu priliku naš tim imao je u 30. minuti. Edin Višća je odlično uposlio Edina Džeku koji šutira ravno u Peacock-Farrella.

Naš tim, u jeku napada domaćih, dolazi u vodstvo. Jednu dubinsku loptu primio je Edin Džeko i odlično ubacio pred gol Sjeverne Irske gdje se najbolje snalazi Haris Duljević i kroz noge Peacock-Farrella šalje loptu u mrežu.

Do kraja prvog poluvremena domaći su propustili još dvije dobre prilike, ali je Šehić ponovo pokazao zašto zaslužuje biti broj jedan na golu naše reprezentacije.

Samo tri minute u nastavku bile su potrebne domaćima da naprave novu šansu. Nakon jednog centaršuta Dallas je pokupio loptu glavom, koja je išla pod prečku, ali Šehić mu je fenomenalnom intervencijom odbranio.

Najbolju priliku u nastavku Sjeverna Irska imala je u 54. minuti. Lafferty je odlično šuitao, a Šehić novom intervencijom zaustavio njegov udarac. Odbijenu loptu u gol je pokušao poslati Dallas, ali se Eldar Ćivić bacio i zaustavio ovaj pokušaj.

Do novog gola Bosna i Hercegovina dolazi u 65. minuti. Eldar Ćivić je izveo aut. Chachart je pokušao glavom vratiti loptu svom golmanu, ali je taj pokušaj osujetio Elvis Sarić i presjekao loptu, te je poslao u praznu mrežu za vodstvo Zmajeva u Belfastu od 2:0.

Jedan od najboljih u našim redovima danas je bio Haris Duljević Nakon jednog odličnog kontra-napada našeg tima fudbaler Dynamo Dresdena je šutirao, ali je lopta umjesto mreže pogodila stativu gola Sjeverne Irske.

Nakon toga Sjeverna Irska je propustila dvije sjajne prilike. Prvo je u 84. minuti Ervin Zukanović zaustavio jedan pokušaj domaćih, da bi nakon toga Ibrahim Šehić još jednom fenomenalnom intervencijom spasio naš gol i slobodno se može reći da je naš golman bio igrač utakmice.

Domaći su uspjeli nekako doći do počasnog pogotka. Igrala se 93. minuta kada je
rezervista Boyce centrirao, a Grigg pogodio za veliko slavlje domaćih navijača koji su tokom svih 90 minuta pravili sjajnu atmosferu na tribinama stadiona u Belfastu.

Zmajevi su pobjedom krenuli i Ligi nacija i došli do tri boda. Iako su domaći dominirali tokom svih 90 minuta, naš tim je uspio postići dva gola i slaviti pobjedu. Kakvu dominaciju su imali reprezentativci SJeverne Irske najbolje pokazuje podatak da su izveli čak 18 kornera, dok je naš tim izveo samo jedan korner i to u 96. minuti meča. Prema golu našeg tima šutirali su čak 25 puta od toga sedam puta u okvir, dok je naš tim imao svega tri pokušaja u okvir domaćeg gola.

SJEVERNA IRSKA – BOSNA I HERCEGOVINA 0:2

Stadion: Windsor Park (Belfast). Gledalaca: 15.000. Sudija: Pavel Kralovec (Češka) Strijelci: 0:1 – Duljević (36), 0:2 – Sarić (64). Žuti Kartoni: Ćivić, Pjanić, Džeko.

SJEVERNA IRSKA: Peacock-Farrell, McLaughlin (od 69. Boyce), Lewis, Evans, Saville, McGinn (od 75. Ward), Davis, Lafferty (od 69. Grigg), Dallas, Norwood, Cathcart. Selektor: Michael O'Neill.

BOSNA I HERCEGOVINA: Šehić, Bešić, Šunjić, Zukanović, Ćivić (od 75. Zakarić), Pjanić (od 83. Bajić), Sarić (od 67. Krunić), Cimirot, Višća, Duljević, Džeko. Selektor: Robert Prosinečki.