Kalesija

Pokušaji “savršene pljačke”: Radnice kladionica sve češće lažiraju razbojništva

U prva tri mjeseca ove godine na području Federacije BiH dogodila su se 262 razbojništva.

Od tog broja rasvijetljeno je svega 60 slučajeva, dok se ostali još uvijek vode po nepoznatom počiniocu. Barem tako govori statistika Federalne uprave policije.

kladionica_1

Ono što je zanimljivo, a što policijske statistike i ne bilježe, jeste da je u posljednje vrijeme učestao broj lažnih prijava razbojništava i to baš u kladionicama. Mogućnost lake i brze zarade i velika količina novca na dohvat ruke iskušenje je kojem uposlenice kladionica teško odolijevaju.

Filmske scene

Tako je nedavno radnica kladionice Bet Live u Han-Pijesku iscenirala razbojništvo. Kao u filmu, ležala je na podu kladionice, u kasne noćne sate i to baš u trenutku kada su pored objekta nailazili policijski službenici. Ostavila je na pola otvorena vrata kako bi je policajci vidjeli i glumila nesvjesticu. Kada su je dozvali ispričala im je kako je razbojnik upao u kladionicu i udario je pištoljem u glavu.

Iako su joj u jednom momentu povjerovali, istražne radnje su pokazale nešto sasvim drugo. Radnica je uzela novac sa slot mašina u kladionici i uložila ga u igre na sreću. Kako bi prikrila način na koji je ukrala i potrošila 4.000 KM pazara odlučila je lažirati pljačku.

Slično se dogodilo i u Sarajevu kada je Elma Rizvo u augustu prošle godine prijavila da je opljačkana u ulici Zenički potok na Ilidži, te da su je napale dvije osobe otevši joj torbu sa dnevnim pazarom kladionice u kojoj je radila. Policiji je kazala da joj je ukradeno 1.500 KM, te da su naoružani razbojnici u passatu, crne boje, nepoznatih registarskih oznaka.
Policijska istraga je i ovaj put pokazala da je radnica sve slagala i to kako bi prikrila vlastiti gubitak u klađenju. Dnevni pazar je uložila u utrke pasa, ali je novac izgubila.

Zanimljiv je slučaj zabilježen i u Cazinu, kada je radnica sa mužem organizovala pljačku kladionice u kojoj je radila. Kako bi njihova priča dobila na kredibilitetu, bračni par se pobrinuo da za sve ima i „svjedoka“.

Tako su „razbojništvo“ izveli u dvorištu porodične kuće Z.T. koja je kasnije policiji prijavila kako je nepoznata osoba napala njenu kolegicu E.M. ( 23) otevši joj kesu sa pazarom sportske kladionice „Premier“ u kojoj je bila zaposlena.

Opljačkana radnica je čak imala i povredu glave koju je zadobila tom prilikom pa je upućena u Dom zdravlja Cazin, a nakon toga i u Kantonalnu bolnicu Bihać gdje su joj konstatovane lake tjelesne povrede. Ipak, bračni par nije računao na snimke videonadzora koji je pomogao policiji da sklopi kockice mozaika. Na koncu, E.M. i njen godinu stariji suprug A.M. su privedeni i tokom ispitivanja su priznali da su se dogovorili da organizuju lažnu pljačku i tako ukradu 2.280 KM. Pretresom njihove kuće pronađena je većina ukradenog novca.

Urušen sistem vrijednosti

Socijalni psiholozi tvrde da su ovakve pojave, odnosno krađe novca od strane onih koji su zapravo odgovorni za taj novac, sve češće i to zahvaljujući urušenom sistemu vrijednosti u našem društvu.

-Izazovni poslovi u kojima je ljudima živa lova lako dostupna povjeravaju se nestabilnim ličnostima sa niskim moralnim vrijednostima i lošim osjećajem odgovornosti. Zato oni padaju u iskušenje i planiraju tobožnje pljačke, a da nisu svjesni da savršena pljačka ne postoji i da će kad-tad biti otkriveni. Ne shvataju da je policiju veoma teško prevariti. Tako samo sebi prave još veću štetu jer još onda osim što ostanu bez posla koji je teško pronaći još i odgovaraju za krivično djelo – kazao je za Faktor Srđan Vukadinović, socijalni psiholog.

On je pojasnio kako bi osobe kojima se povjerava novac morale biti veoma odgovorne i moralne osobe koje novcu mogu odoljeti. Međutim, takvih je sve manje s obzirom na činjenicu da u urušeni sistem vrijednosti ulazi sve i svašta.

-Ljudi jednostavno neće da se bore i zarađuju, već nastoje do novca za svoje potrebe doći na što lakši način pa se tako ne libe ni činiti krivična djela. Pri tome zaboravljaju da je prokleto sve što je oteto. Upravo to nam pokazuje u kakvom društvu živimo – kazao nam je Vukadinović piše Faktor.ba.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Izvedena prva inkluzivna lutkarska predstava: Uloge imali i mladi iz K …

    Nova Miss Buenos Airesa ima 60 godina, a takmičit će se i na izboru …

    Najava utakmica u 1. i 2. Ligi TK

    Kome je u cilju dizanje panike? Lažne informacije  i opasni falsifik …

    Parne lokomotive sa TK u funkciji razvoja lokalnog turizma

    CLOSE
    CLOSE