Kalesija 15°

Poznati svi četvrtfinalisti: Englezima pomogli “slijepi” suci, čudesan gol Ibrakadabre -VIDEO-

Utakmicama 3.kola u grupi D završena je grupna faza takmičenja na EP u Poljskoj i Ukrajini. Posljednji četvrtfinaisti su Engleska i Francuska. Englezi su spornom pobjedom nad domaćinom, Ukrajinom od 1:0 zauzeli prvo mjesto u grupi (7 bodova) i u četvrtfinalu će igrati protiv Italije. Francuzi su iznenađujuće poraženi od otpisane Švedske sa 2:0, ali ih poraz nije koštao prolaska (4 boda), ali će u narednoj rundi igrati protiv Španije.

Švedi su na krilima svog najboljeg igrača došli do prve pobjede na prvenstvu (3 boda). U prvom dijelu najbolju šansu za Francuze je imao Benzema, ali je šutirao ravno u Isakssona. S druge strane, Šveđani su u 11.minuti imali veliku šansu, ali udarac Toivonena je zaustavila stativa.

U nastavku je Zlatan Ibrahimović doveo Švede u vodstvo. Igrala se 54.minut kada je Ibrakadabra na čudesan način savladao Llorisa. Definitvno, najljepši pogodak dosadašnjeg dijela prvenstva. U posljednjim sekundama pobjedu Švedskoj je ovjerio Sebastian Larsson u 90. minuti.

Dosta kontraverzi je izazvao duel Ukrajine i Engleske. Ukrajina je bila bolja u prvom dijelu od Engleza, imali su veći posjed lopte, pokušavali iz daljine, ali bez veće opasnosti po Harta. Ipak, Englezi ipak imali najbolju šansu, ali je Rooney slabo pucao glavom.

Sve je bilo gotovo u 48.minuti. Gerard sjajno centrira, a na pravom mjestu je povratnik Wayne Rooney, koji je pogodio za 1:0. Sporni detalj koji nije to u stvari bio se desio u 62. minuti. Marko Dević je izašao sam ispred Harta, a Terry iz gola vadi loptu. Sudije se ne oglašavaju, mada se na TV snimku vidjelo da je lopta prešla gol liniju.Da je tada Ukrajincima (3 boda) bio priznat gol, ko zna šta bi bilo do kraja. Ukrajini je samo pobjeda igrala za prolaz. Ukrajincima se tako desilo ono što se desilo Engleskoj na SP, kada nije priznat čist pogodak Lampada protiv Njemačke.

Dakle, u četvrtfinalu će igrati: Njemačka – Grčka, Češka – Portugal, Italija – Engleska, Francuska – Španija.