Kalesija 11°

Predstavnici Centra za Socijalni rad Kalesija na dodjeli certifikata hraniteljskim porodicama

Program obuke po PRIDE modelu edukacije iz oblasti hraniteljstva prošlo je osam hranitelja iz Živinica i Banovića, te dobilo certifikate. Program se realizuje uz podršku Federalnog ministarstva rada i socijalne politike u saradnji sa partnerima UNICEF, SOS dječija sela, te brojne međunarodne i dječije organizacije. Hranitelji kojima su uručeni cetrifikati sada prihvataju u svoje domove djecu koja su ostala bez roditeljskog staranja, a sa kojima su u srodstvu. Na ovaj način izbjegnut je smještaj djece u domove, te odrastaju u poznatom okruženju, koje im je i najpotrebnije. Predstavnici Centra za socijalni rad Kalesija, također su sudjelovali u ovom programu.

Obuka hraniteljskih porodica provedena je od strane licenciranih  trenera sa područja Tuzlanskog i Posavskog kantona, Čamdžić Elvira (Centar za socijalni rad Banovići), Oršolić Ivane (Centar za socijalni rad Orašje) i Huremović Mahira (Centar za socijalni rad Kalesija).

“Današnja svečana dodjela certifikata postojećim hraniteljima predstavlja dio procesa edukacija svih postojećih i potencijalnih hraniteljskih porodica na području cijele FBiH, koju provode licencirani PRIDE treneri po potpuno istom konceptu čime se postiže jedinstven način obuke hraniteljskih porodica i standardizacija usluge, te podizanje kvaliteta nivoa pružanja usluge, a sve u cilju pružanja najbolje moguće brige djeci koja se nađu u potrebi za ovakvu vrstu usluge kao i ostvarivanja najboljeg interesa svakog djeteta”-kazao je Huremović.

Program obuke po PRIDE modelu podrazumjeva IX (devet) sesija u trajanju od po tri sata uz dvije kućne posjete (konsultacije) svakoj od porodica koje su završile obuku.

“PRIDE model edukacije baziran je na konceptu rada sa biološkom porodicom, jačanju kapaciteta biološke porodice u cilju reunifikacije i što je moguće bržeg povratka djeteta u vlastitu biološku porodicu, kao i konceptu održavanja kontakata i saradnje hraniteljske porodice sa biološkom porodicom kako bi se održale, razvijale i jačale emotivne veze djeteta sa biološkom porodicom i stvaranja i jačanja emotivnih veza koje bi trajale čitav život”-dodaje Huremović.

Edukacije provodi 40 PRIDE trenera u svim lokalnim zajednicama, gdje se hranitelji upoznaju sa svim izazovima i prednostima hraniteljstva. Jedan od licenciranih trenera je i Kalesijac Mahir Huremović. Do sada je 120 porodica sa područja TK učestvovalo u ovom programu. Svi hranitelji srodnički i nesrodnički po zakonu su dužni proći edukacije. PRIDE obuku za hranitelja prolazi još dvadeset porodica u TK, koji će biti bogatiji za ovaj certitikat.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Parne lokomotive sa TK u funkciji razvoja lokalnog turizma

    Hasan Hasanović svjedok Genocida u Srebrenici: “Rezolucija je n …

    U Ruhum radionici Živiničanke Alme Aličić već četiri godine nast …

    Alen Bošnjaković: Veliki patriota koji sa sugrađanima dijeli “ …

    Studenti PMF Tuzla na obroncima Majevice iznad Kalesije obilježili Da …

    CLOSE
    CLOSE