Kalesija 11°

Prihrana ozimih žitarica

Prihrana ozimih kultura je veoma bitna agrotehnička mjera za sve strene žitarice. Usjevi u zimskom periodu oskudijevaju sa hranom, a posebno sa azotom jer dolazi do gubitaka putem ispiranja zemljišta sa velikim količinama padavina  i zbog toga im treba obezbijediti potrebnu hranu mineralnim đubrivima koja su na bazi azota.

Vrijeme prihrane počinje polovinom februara od 15-28.2., a najprije treba prihranjivati biljke koje se nalaze u fazi bokorenja. Veoma je bitno ispoštovati ove rokove prihrane bez obzira da li se na poljima nalazio snijeg ili ne. Izostanak i kašnjenje prihrane dovode do gubitaka, i do smanjivanja samog prinosa kultura.

Za prihranu na našim područjima zbog kiselosti zemljišta pogodnije je koristit KAN u odnosu na UREU. Razlog tome je da KAN ne vrši dodatno zakišeljavanje zemljišta jer sadrži kalcij koji snižava kiselost i popravlja tlo, te omogučava lakše usvajanje ostalih hranjiva. KAN u sebi sadži 27 % azota, 6,5-8,5 % kalcija i 4,5-5,5 % magnezija. Azot koji se nalazi u KAN-u je lahkopristupačan biljkama i one ga usvajaju odmah nakon inkorporacije u zemljište, dok azot u UREI je u obliku koji nije odmah pristupačan biljci i treba da prođe oko 7-14 dana da bi se transformisao u oblik koje biljke mogu da usvoje.

Prilikom prvog prihranjivanja u zemljište se unosi oko 20-24 kg/dulumu odnosno 200-240 kg/ha mineralnog đubriva. Ovim prvim prihranjivanjem postižemo veće prinose u konačnici. Drugo prihranjivanje se obavljaja krajem marta ili početkom aprila, pred vlatanje biljaka. Tada se unose manje količine đubriva 10-15 kg/dunumu (100-150 kg/ha). Ova prihrana ima za cilj da poboljša kvalitet usjeva. Treće prihranjivanje se obavlja početkom klasanja u količini od 5 kg/dunumu (50 kg/ha). Potrebno je skrenuti pažnju da je cilj optimalno đubrenje i održavanje ekološke ravnoteže, a ne uništavanje i zagađivanje okoline i samog zemljišta. Zemljište je prirodni resurs koji nije obnovljiv i zbog toga ga treba racionalno iskorištavati i pridavati veliku pažnju.

Savjeti agronoma Zlatnog Klasa: dip. ing.agronomije Emina Kotorić

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Najava utakmica u 1. i 2. Ligi TK

    Kome je u cilju dizanje panike? Lažne informacije  i opasni falsifik …

    Parne lokomotive sa TK u funkciji razvoja lokalnog turizma

    Hasan Hasanović svjedok Genocida u Srebrenici: “Rezolucija je n …

    U Ruhum radionici Živiničanke Alme Aličić već četiri godine nast …

    CLOSE
    CLOSE