Kalesija

Prošlo je 36 godina od legendarne – “Ljudi moji, je li to moguće?”

Na današnji dan 21. decembra 1983. na stadionu Poljud u Splitu odigrana je jedna od najčudesnijih utakmica u historiji fudbala između tadašnje Jugoslavije i Bugarske. Utakmica sa puno preokreta, prilika, lijepih poteza i šokantnog pogotka igrača Partizana Ljubomira Radanovića ostala je ipak u sjenci legendarnog komentatora Mladena Delića.

“Nema više vremena za bilo šta, 45:38. Vujović, Vujović… Evo šansa… Goool! Ljudi, pa je li to moguće, ludnica, što je ovo…”, vikao je Delić a taj komentar i dan danas je opštepoznat na prostorima nekadašnje SFRJ.

Jugoslavija se zahvaljujući pobjedi rezultatom 3:2 plasirala na Evropsko prvenstvo koje je 1984. odigrano u Francuskoj. Božidar Iskrenov je matirao Zorana Simovića u 29. minuti, da bi samo dvije minute kasnije Safet Sušić izjednačio rezultat.

Jugoslavija je drugim pogotkom Sušića povela u 53. minuti, a Georgi Dimitrov je u 60. donio izjednačenje na 2:2. Našem timu je bila potrebna pobjeda, isto kao i Bugarima, dok su u igri bili i Velšani, kojima je odgovarao remi na Poljudu. Ipak gol Radanovića u nadoknadi riješio je sve dileme, a mnogima oduzeo godine života.

Od bh. fudbalera te su večeri igrači Safet Sušić i Mehmed Baždarević, dok je u nastavku ušao i Sulejman Halilović.

Jugoslavija je igrala u sastavu: Simović, Zoran Vujović, Ješić, Katanec, Peruzović, Radanović, Zlatko Vujović, Gudelj, Sušić, Baždarević, Mlinarić. U igru je ušao još Sulejman Halilović. Selektor je bio Todor Veselinović.