Kalesija

Smanjena stopa nezaposlenosti: Na evidenciji Biroa za zapošljavanje Kalesija 6.550 nezaposlenih osoba

Trend odlaska mladih iz Bosne i Hercegovine ne jenjava, a prema najavi vrhunac će dostići primjenom novih zakona u Njemačkoj, koji će stupiti na snagu prvog marta. Novi zakon proširuje mogućnosti za kvalifikovane stručnjake iz država van Evropske unije da dođu u prvu ekonomiju Evrope radi zapošljavanja. Primjenom novih zakona svi koji žele potražiti bolju perspektivu van granica BiH stvara se mogućnost lakšeg pronalaska posla u ovoj zemlji, a najviše šanse imaju radnici u oblasti zdravstva i njege, doktori, fizioterapeuti i medicinske sestre, IT-stručnjaci, inženjeri i zanatlije u građevinskoj industriji, potom stručnjaci u avio industriji, mehatronici, elektronici. Odlazak mladih primijetan je i u Tuzlanskom kantonu, a kako navode iz Službe za zapošljavanje TK u posljednjih nekoliko godina smanjena je stopa nezaposlenosti.

“Prema posljednjim statističkim podacima od kraja decembra 2019. godine na evidenciji Službe za zapošljavanje TK nalazi se 74.400 osoba. Kada je riječ o Općini Kalesija na evidenciji Biroa za zapošljavanje nalazi se oko 6.550 registrovanih nezaposlenih osoba. Posljednjih nekoliko godina primjetan je trend smanjena broja nezaposlenih, tako je broj smanjen i u 2019 godini. Ako se osvrnemo na početak godine na kraju januara na evidenciji kantona bilo je negdje oko 79.300 registovanih nezaposlenih osoba, a na području Općine Kalesija oko 7.200 osoba. Služba za zapošljavanje svakodnevno dobija zahtjeve za posredovanje od poslodavaca. Poslodavci najčešće traže sljedeće zanimanja: vozače, kuhare, konobare, građevinske radnike, od čega zavarivače, limare i tesare, zatim programere, komercijaliste, magistre farmacije i osobe sa poznavanjem njemačkog jezika za rad u call centrima i slično. Pored ovih tražena su još zanimanja kojih nema ili ima jako malo na našoj evidenciji, a to su profesori fizike, likovne i muzički kulture, certificirani računovođe ili inženjeri građevine. Zanimanja kojih ima u velikom broju prijavljenih na evidenciji, a za kojima ne vlada poseban interes poslodavaca: prodavači, bravari, ekonomski, mašinski, medicinski poljoprivredni tehničari, maturanti gimnazije, profesori razredne nastave, ekonomisti i pravnici”, kazala je Amela Makul, stručna saradnica za informisanje Službe za zapošljavanje TK.

Od kraja 2015. godine Služba za zapošljavanje TK u saradnji sa Švicarskom razvojnom agencijom kroz projekat zapošljavanja mladih YEP pokrenula je reformu rada, a koja podrazumijeva kompletnu promjenu rada Službe.

“Odvajanjem administrativnih od savjetodavnih usluga, stavljanje akcenta na rad sa nezaposlenim licima i poslodavcima kroz individualna i grupna savjetovanja. Da bi sve moglo realizovati bilo je potrebno adaptirati i prilagoditi fizičke prostore općinskih Biroa za zapošljavanje, tako su devet novih Biroa prilagođeni za novi sistem rada. U okviru reforme akcenat je stavljen na rad sa mladima uspostavljanje i širenje mreže Klubova za traženje posla za mlade nezaposlene. Još prije pokretanja reformskog procesa klubovi su uspostavljeni u nekoliko biroa Tuzla, Kalesija i Živinice, a do danas ih je uspostavljeno ukupno osam. Klub je jedna od aktivnih mjera zapošljavanja i namijena je mladim nezaposlenih, a mogu se prijaviti svi mladi do 35 godina, koji su na evidenciji općinskog biroa i treba im pomoć pri traženju zaposlenja”, navodi Makul.

Foto: Ilustracija

Svake godine kroz klubove prođe oko 300 osoba od kojih 1/3 nađe zaposlenje ili pristupi nekom od volonterskih angažman. Služba za zapošljavanje svake godine, također, realizuje i programe sufinansiranja zapošljavanja i samozapošljavanja u saradnji sa Federalnim zavodom za zapošljavanje i Vladom TK. Federalni zavod za TK u 2019. godini izdvojio je 11 miliona KM, a kroz različite poticajne mjere zaposleno je oko 3000 osoba.

“I za 2020. godinu planirani su slični programi sa možda malo više finasijskih sredstava”.

Foto: Ilustracija

Zbog nedovoljnog broja prijavljenih poslodavaca i neutroška planiranih sredstava, trenutno je aktivan program iz prošle godine koji je namijenjen poslodavcima, a kojeg realizuje Služba za zapošljavanje TK. Radi se o programu sufinansiranja, zapošljavanja i stručnog osposobljavanja koji traje do 25. 1. 2020 godine. Možda je ovo prilika da se prije odlaska u neke od zemalja Evropske unije još jednom se razmisli o pronalasku poslovne prilike u BiH, kažu iz Službe za zapošljavanje TK.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bolji uslovi za pacijente Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli

    Schmidtova poruka vlastima: O standardima OSCE-a i nadležnostima CIK- …

    Liga mladih KSTK: Juniori kalesijske Bosne bore se za titulu prvaka

    Što oči vide, to ruke naprave: Malik pravi istinska remek djela od d …

    Uprava policije MUP TK-a: Tokom vikenda iz saobraćaja isključeno uku …

    CLOSE
    CLOSE