Španija novi svjetski prvak

Španija je novi svjetski prvak u rukometu. Furija je u finalnoj utakmici 23. svjetskog prvenstva igranoj u Barceloni, nošena frenetičnom podrškom preko 16.000 navijača deklasirala Dansku rezultatom 35:19.

spanija-novi-svjetski-prvak-fotoŠpancima je ovo druga titula prvaka svijeta, a Danci će ući u istoriju kao reprezentacija koja je u finalu izgubila najvećom razlikom. Dosadašnji negativni rekord držala je Čehoslovačka koja je 1958. poražena od Švedske sa deset golova razlike (22:12).

Već nakon prvog poluvremena u Barceloni pitanje pobjednika bilo je riješeno. Danci su bili neprepoznatljivi u odbrani, a još očajniji u napadu sa odsječenim krilima. Činjenica da je Arpad Šterbik u prvih pola sata odbranio samo dva udarca, a da su Danci istovremeno postigli svega deset golova govori o tome kako su evropski prvaci odigrali finalni susret.

U prvih 20 minuta utakmice nije se dalo naslutiti da će finalne biti jednosmjerno. Istina, Španci su od početka imali prednost, ali je ona do deset minuta prije kraja prvog dijela iznosila samo jedan gol (9:8). Međutim, tada je uslijedio neshvatljivi pad u igri Danaca. Do kraja prvog poluvremena i u prvih deset minuta nastavka postigli su samo tri gola, a Španci su za to vrijeme 17 puta matirali Greena i Landina.
U nastavku se razbranio i Šterbik, a napad Španaca bio je besprijekoran, pa su u 39. minuti imali velikih 15 golova prednosti (26:11). Pet minuta kasnije Danci su zaostajali 17 golova (29:12). Šest minuta prije kraja susreta furija je imala i 18 golova prednosti (33:15), a do kraja meča su održavali prednost za veliko slavlje.

Špance je do naslova vodio Joan Canellas sa sedam golova, Rivera je zabio šest, Aguinagalde pet. Treba istaknuti i fantastičnog Arpada Šterbika i njegovih 14 obrana. Kod Danaca Sondergaard i Mollgaard zabili su po četiri gola.

Španci su ušli u odabrano društvo domaćina koji su osvojili naslov prvaka. Prije njih to je uspjelo Šveđanima (1954), Francuzima (2001) te dva puta Nijemcima (1938. i 2007). Dancima očito da nije suđeno da se popnu na svjetski tron. I prije dvije godine u Švedskoj su izgubili u finalu. Tada su ih savladali Francuzi, ali tek nakon produžetaka (37:35). Igrali su finale i 1967. kada su izgubili od tadašnje Čehoslovačke.