Kalesija 11°

Šta donosi novi zakon o obaveznim osiguranjima u saobraćaju?

Nacrt zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju upućen je u javnu raspravu od 90 dana, nakon što je prihvaćen na vanrednoj sjednici Doma naroda, a jučer na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH.

Donošenje ovog zakona predložila je Vlada Federacije BiH s ciljem postepene liberalizacije i slobodnog određivanja cijena osiguranja od autoodgovornosti.

U provođenju navedene vrste osiguranja glavni problem je nepoštivanje administrativno utvrđene premije, tj. odredaba zajedničkog premijskog sustava osiguranja od autoodgovornosti i to kroz nelojalnu konkurenciju.

Ona se ogleda u posrednom i neposrednom davanju nedozvoljenih popusta, raznim nedozvoljenim radnjama koje se kasnije različito knjigovodstveno evidentiraju, plaćanju tehničkog pregleda osiguranicima, davanju bonova za gorivo, gotovinskim isplatama putem blagajni po različitim osnovama, davanjem „gratis polica“ i slično.

Ove radnje utiču na porast troškova osiguranja, te dovode do slabljenja financijskog položaja osiguravajućih društava i nemogućnosti naknade štete osiguraniku u slučaju nastanka osiguranog slučaja.

Zato se, kako je obrazložila federalna ministrica finansija Jelka Milićević, predlaže fazna deregulacija i liberalizacija cijena osiguranja od autoodgovornosti, u razdoblju od šest godina, nakon kojeg će se preći na potpunu liberalizaciju cijena usluga osiguranja od autoodgovornosti.

Slobodno određivanje cijena osiguranja od autoodgovornosti je sukladno principima funkcioniranja slobodnog tržišta, kao i sa zahtjevima direktiva Europske unije.

Uvođenjem sistema slobodnog određivanja cijena osiguranja od autoodgovornosti, domaće tržište osiguranja, kako je ocijenjeno, postalo bi konkurentnije, a to bi, između ostalog, moglo dovesti do fluktuacije cijena osiguranja od autoodgovornosti, a time i promjena u prihodima od premija osiguranja (pad prihoda).

– Također, neophodno je da se harmoniziraju propisi na jedinstvenom tržištu osiguranju u BiH s obzirom na to da je 2015. godine novi zakon donesen u Republici Srpskoj – dodala je Milićević.

Ponuđeno zakonsko rješenje u velikoj mjeri prati i uvažava dosadašnje tekovine pravnog sustava, a uz znatna poboljšanja kojima se izbjegava dosadašnja negativna praksa da se oštećenim osobama za identične ili skoro identične povrede, odnosno posljedice do kojih su te povrede dovele, dosuđuju različite novčane naknade.

Načelo odštetnog prava u potpunosti dolazi do izražaja jer su omogućeni uvjeti da za istu povredu osoba ostvaruje jednako pravo.

Izvor: rtvslon

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Što oči vide, to ruke naprave: Malik pravi istinska remek djela od d …

    Uprava policije MUP TK-a: Tokom vikenda iz saobraćaja isključeno uku …

    MSŠ Kalesija svečanom akademijom obilježila 47 rođendan

    Uprava policije MUP TK-a/SKP – otkriveni počinioci više KD Prijeva …

    Kalesija: U Prnjavorskom polju pronađena dva stećka

    CLOSE
    CLOSE