Kalesija -1°

Štete nakon poplava u Tuzlanskom kantonu veće od 10 miliona KM

Štete u nekoliko općina i gradova Tuzlanskog kantona nakon razornih poplava veće su od deset miliona konvertibilnih maraka, pokazuju preliminarni rezultati lokalnih službi civilne zaštite. Većina lokalnih zajednica nije u prilici građanima isplatiti obeštećenja jer novca za tu namjenu u budžetu nemaju.

Na području Živinica, Srebrenika, Kladnja, Gračanice i Sapne trenutno se radi na sanaciji putne infrastrukture, poljoprivrednih zemljišta i stambenih objekata. Proteklih dana komisije za procjenu šteta boravile su na terenu kako bi se utvrdili tačni iznosi, a prema preliminarnim podacima do kojih je došao Klix.bariječ je o iznosima koji prelaze deset miliona konvertibilnih maraka.

Većina gradova, odnosno općina u Tuzlanskom kantonu imaju osigurana sredstva za sanaciju posljedica koje su nastale na putnoj infrastrukturi i poljoprivrednim zemljištima, ali bez pomoći viših nivoa vlasti građanima neće moći isplatiti iznose za nadoknadu štete jer novca za ovu namjenu u budžetu nemaju.

Milionska šteta u Živinicama

Prošle sedmice poplave su velike glavobolje zadale i građanima Živinica gdje preliminarni rezultati komisija za procjenu štete pokazuju iznos veći od pet i po miliona konvertibilnih maraka.

Iz Gradske civilne zaštite navode da je šteta nastala na 450 stambenih objekata preliminarno procijenjena na 2.700.000 maraka, dok je 1.300.000 maraka iznos štete na poljoprivrednim zemljištima. Kada je riječ o putnoj infrastrukturi, kako navode iz spomenute službe, poplave su napravile oštećenja za ćiju sanaciju će trebati 1.500.000 KM.

Trenutno su na terenu i komisije u Kladnju gdje preliminarni izvještaj kazuje da su štete nastale u iznosu koji je veći od dva miliona mara. Načelnik ove općine Jusuf Čavkunović za Klix.ba kaže da će procjena štete po strukturama u cijelosti biti poznata nakon što komisija završi svoj dio posla.

“Mi smo nakon poplava radili na uspustavljanju putne komunikacije te vodosnabdijevanja u mjesnoj zajednici Stupari i taj posao smo završili. Kada je riječ o poplavljenim objektima, skupa sa građanima smo radili na čišćenju i dezinfekciji i to je ono što se moglo uraditi vlastitim sredstvima”, kazao nam je Čavkunović.

Načelnik Kladnja navodi da ova lokalna zajednica ima novčana sredstva samo za nužnu popravku i sanciju infrastrukture koja je uništena, kao i uspostavu normalnog vodosnabdijevanja, što je prioritet prvog reda. Kada je riječ o naknadi štete građanima, on navodi da izvora za to nemaju.

“Bogu hvala, nemamo ugroženih porodica jer sve imaju mjesto za stanovanje, ali kada je riječ o naknadi štete tu očekujemo pomoć kantonalnih i federalnih organa koji još uvijek ćute o tome”, navodi Čavkunović.

Spreča i dalje plavi Gračanicu

Novca za nadoknadu štete građanima nemaju ni na području Gračanice gdje se situacija nakon obilnih kišnih padavina još uvijek nije smirila. Štetu i dalje stvara rijeka Spreča koja se do danas nije povukla u svoje korito.

“Najveći problem je još uvijek sprečko polje gdje se voda nije povukla, a tu su nastale i najveće štete. Komisije i dalje rade, a preliminarni rezultati pokazuju da su štete na ovom području nastale u iznosu koji je veći od 1.100.000 KM. Kada je riječ o mjesnim zajednicama, šteta je dosad procijenjena na iznos koji je veći od 200.000 KM”, rekao je za Klix.ba graonačelnik Gračanice Nusret Helić.

Štete će se u ovom gradu zbrajati i u narednom periodu s obzirom na to da je aktivirano pet klizišta. Trenutno se pripremaju predračuni, a Helić navodi da će se u narednom periodu nastojati saniriti ključna područja na kojima je došlo do klizanja terena.

“Trenutno zbog manjka sredstava u budžetu nismo u mogućnosti izvršiti sanaciju svih klizišta, ali ni pomoći u velikoj mjeri onima kojima su poplavljeni stambeni objekti. Nakon procjene šteta pokušat ćemo intervenisati za one najugroženije u skladu sa skromnim mogućnostima, ali tražimo od Vlade TK i onih koji su uzrok poplava, a to su prije svega javna preduzeća Spreča i Brana da na neki način obeštete ljude”, dodao je Helić.

Minimalne naknade u Srebreniku

S dolaskom boljih vremenskih prilika stanje se normaliziralo i na području Srebrenika, a komisija za procjenu štete formirana od gradonačelnika i Službe civilne zaštite obišla je teren te sačinila zapisnike.

“Najveće štete nakon poplava su na području naselja Špionica gdje je poolavljen najveći broj objekata. Konačan iznos šteta još nije sačinjen, ali ćemo ga imati u narednih sedam dana”, rekao nam je gradonačelnik Srebrenika Nihad Omerović.

Kako navodu, najbitnije je da su odmah nakon poplava pokrenute procedure kako bi se poduzeli svi neophodni građevinski radovi na preveniranju budućih posljedica, posebno na dijelu korita rijeke Tinje koja prolazi kroz centralni dio Špionice.

“Danas smo obavili sastanak u Agenciji slivova rijeke Save i možemo očekivati da će se do kraja ovog mjeseca poduzeti konkretne radnje na čišćenju i korićenju ovog najkritičnijeg dijela rijeke Tinje”, dodao je Omerović.

Na ovom području poplavljeno je okvirno 20 stambenih objekata koji su u roku od tri dana očišćenji i dezinfikovani. S obzirom na to da nije bilo grubih prodra vode, Omerović nam kaže da su sačinjeni zapisinici o visini šteta, a po standardnim procedurama putem Služe civilne zaštite ići će se sa minimalnim izmirenjem šteta nastalih usljed posljednjih poplava.

Izvor: klix.ba

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Bolji uslovi za pacijente Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli

    Schmidtova poruka vlastima: O standardima OSCE-a i nadležnostima CIK- …

    Liga mladih KSTK: Juniori kalesijske Bosne bore se za titulu prvaka

    Što oči vide, to ruke naprave: Malik pravi istinska remek djela od d …

    Uprava policije MUP TK-a: Tokom vikenda iz saobraćaja isključeno uku …

    CLOSE
    CLOSE