Kalesija

Svjetski dan izbjeglica: 17 godina poslije rata 93 kolektivna centra u FBiH

Povodom Svjetskog dana izbjeglica ustanovljenog 2000. godine Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija predstavnici Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica te lokalne vlasti posjetili su danas kolektivni centar Dolac na Lašvi u općini Travnik u kojem trenutno živi 17 porodica, dok osam porodica boravi u alternativnom smještaju.

Porodice u ovom kolektivnom centru žive u izuzetno teškim i nehumanim uvjetima, a u dvije prostorije boravi po osam i više članova jedne porodice. Mnogi od njih izrazili su želju da se vrate u svoje prijeratno prebivalište, ali ni 17 godina poslije rata to im još nije omogućeno.

Pomoćnik ministra za raseljene osobe i izbjeglice Sulejman Alijagić kazao je da su danas ovim porodicama podijeljeni paketi humanitarne pomoć te da je cilj ove posjete bio podsjećanje javnost da u BiH još  brojne porodice s djecom žive u kolektivnim centrima.

“U 21. vijeku još  imamo ljude koji izuzetno teško žive u veoma teškim životnim uvjetima”, dodao je Alijagić.

Posebno je naglasio da je priroritet Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica, ali i Bosne i Hercegovine, zatvaranje kolektivnih centara kojih trenutno u Federaciji BiH ima 93, a u njima živi 1.959 porodica odnosno 5.632 osobe.

“Urađen je i projekt s UNHCR-om koji ima za cilj zatvaranje kolektivnih centara na cijelom prostoru BiH, a vrijednost tog projekta je oko 150 miliona eura. Projekt je trenutno u Vijeću ministara BiH, a nakon provedene potrebne procedure sredstva bi trebala biti osigurana kreditnim aranžmanom Razvojne banke”, potcrtao je Alijagić.

Ističe da je UNHCR napravio pretpostavke da Razvojna banka odobri ovaj kredit da bi se konačno zatvorili kolektivni centri u BiH. Putem ovog kredita Federaciji BiH trebalo bi pripasti oko 35 miliona eura što bi, uz učešće domaćih institucija, bilo dovoljno da se u Federaciji BiH zatvore svi kolektivni centri.

“Nisu svi korisnici kolektivnih centara raseljene osobe, u njima borave i ljudi koji prije rata nisu imali imovinu, ima onih koji zbog starosti ili bolesti ne mogu da se vrate u prijeratno mjesto boravka, a za te osobe će se tražiti rješenja u oblasti socijalnog stanovanja”, pojašnjava Alijagić i dodaje da će dio centara putem ulaganja biti pretvoren u zgrade socijalnog stanovanja.

Apelirao je na kraju na one koji donose odluke u BiH na svim nivoima vlasti da na ovaj dan obećaju da će u narednom periodu učiniti sve što je u njihovoj moći da se izdvoji više novaca za zbrinjavanje raseljenih osoba unutar BiH.

U BiH 106.604 porodice čekaju na povratak u svoje domove. Od toga je 44.523 porodice u Federaciji, a 61.835 u Republici Srpskoj i 246 osoba u Brčko Distriktu. U FBiH do sada je obnovljeno 250.000 stambenih jedinica, a prema podacima Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica potrebno je obnoviti još 80.000 stambenih jedinica.

Fena

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    “Bosna” dočekuje ekipu NK “Orahovica 74”,  …

    Putevi u BiH: Saobraća se po pretežno mokrom kolovozu

    Servisne informacije iz Živinica (24. 4. 2024.)

    Servisne informacije iz Kalesije (24. 4. 2024.)

    Na hadž ove godine iz Kalesije ide 46 osoba

    CLOSE
    CLOSE