Kalesija 10°

U četvrtfinale idu Portugal i Njemačka

Danska – Njemačka

Odigrane su i posljednje utakmice grupne faze takmičenja na Euru 2012, u grupi B. Nakon Grčke i Češke, večeras smo dobili još dva učesnika četvrtfinala, a to su Portugal i Njemačka. Prtugal je savladao Holandiju rezultatom 2:1, a istim je rezultatom Njemačka savladala Dansku.

Nijemci su mnogo bolje otvorili susret, te zaprijetili po prvi put golu Andersena već u šestoj minuti. Centaršut sa lijeve strane došao je do Thomasa Mullera, ali vezista Bayerna šutira direktno u golmana Danske.
Bolju igru Elf je okrunio u 19. minuti U svomom jubilarnom 100. nastupu za reprezentaciju Njemačke u strijelce se upisao Lukas Podolski, kojem je za pogodak asistirao Muller.
Međutim, radost i vodstvo Nijemaca trajalo je samo pet minuta. Danci su odlično pshiloški reagovali na primljeni gol, te su došli do izjednačenja jako brzo, već u 24. minuti utakmice.
Nicklas Bendtner je glavom uposlio Krohn-Dehlija, a ovom nije bilo teško loptu proslijediti u mrežu iza leđa Manuela Neuera.
Njemačka je do kraja prvog dijela bila dosta bolja na terenu, ali to im nije pomoglo da dođu do gola, a prilike su propustili Mario Gomez i Sami Khedira.
Odličnu priliku već u šestoj minuti nastavka imao je Poulsen, koji je šutirao na povratnu loptu Bendtnera, ali lopta odlazi uz sami okvir gola.
Nijemci su potvrdili pobjedu deset minuta prije kraja kada je po drugi put mrežu Danaca zatresao Lars Bender za konačnih 2:1.
DANSKA: Stephan Andersen, Lars Jacobsen, Simon Kjær, Daniel Agger, Simon Poulsen, William Kvist, Christian Eriksen, Jakob Poulsen (od 82. Tobias P. Mikkelsen), Niki Zimling (od 78. Cristian Poulsen), Michael Krohn-Dehli, Nicklas Bendtner.
NJEMAČKA: Manuel Neuer, Lars Bender, Mats Hummels, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller (od 84. Toni Kroos), Mesut Özil, Lukas Podolski (od 64. Andre Schürrle), Mario Gomez (od 74. Miroslav Klose).
Portugal – Holandija
Holanđani su bolje otvorili susret, držali su loptu u svom posjedu, a i imali su prvi pokušaj u večerašnjoj utakmici. Sneijder je uhvatio volej iskosa s lijeve strane, no lopta je otišla pored gola. Uzvratio je Bruno Alves pokušajem loba nakon intervencije Stekelenburga, ali lopta odlazi preko gola.

Oranje do vodstva stižu u 11. minuti susreta. Van der Vaart je prekrasno pogodio mrežu Portugalaca šutem sa preko dvadeset metara. Rui Patricio se ispružio koliko je dug, no morao je po loptu u mrežu.

Veliku priliku za izjednačenje propustio je Cristiano Ronaldo u 16. minuti. Ušao je u šesnaest metara, dobro je šutirao, no na putu do mreže se ispriječila stativa. Dva minuta kasnije Postiga je promašio još jednu veliku priliku. Grešku Holanđana nije iskoristio napadač Portugalaca, te iako je bio oči u oči s golmanom, nije uspio pogoditi.

Minut kasnije novi pokušaj Portugala. Raul Meireles iskosa s desne strane šutira, ali lopta završava u spoljnem dijelu mreže. Postiga je ponovo u 20. minuti krenuo sam prema golu Stekelenburga, no ponvo se spetljao i još jedna dobra prilika je propala.

De Jong je nakon ubacivanja iz kornera šutirao glavom preko gola, da bi u 23. minuti Ronaldo glavom pokušao iz dobr pozicije, ali je Stekelenburg ponovo na mjestu. Sneijder je četiri minute kasnije zaprijetio dalekometnim pokušajem, ali je Patricio sigurno odbranio.

Cristiano Ronaldo je do prvog gola na Euru stigao u 28. minuti. Lijepu akciju Portugalaca završio je Ronaldo koji je pored nemoćnog Stekelenburga pogodio za 1:1.

Odmah potom Nani je pokušao sa preko 25 metara, ali je njegov šut bio neprecizan. Pravu bombu sa preko 40 metara je u 33. minuti uputio Ronaldo, a Stekelenburg uz dosta muke uspio izboksati loptu. Samo dva minuta kasnije novi pokušaj Ronalda glavom, ali bez promjene rezultata.

Do kraja prvog poluvremena prilika nije bilo, te se u nastavak ušlo rezultatom 1:1. Otvaranje drugog poluvremena ponovo je krenulo napadima Portugalaca, no u početnoj fazi izrazitih prilika nije bilo. Sa druge strane Holanđani su preko Rona Vlaara zaprijetili nakon prekida, no defanzivac “tulipana” je loše zahvatio loptu.

Prvu veliku priliku Portugal je propustio u 65. minuti. Fabio Contreao je šutrao sa nekih dvdesetak metara, no Stekelenburg je odbranio njegov šut.

Majstorija Ronalda u 72. minuti donijela je veliku priliku za Portugal. Fenomenalno je Ronaldo uposlio Nanija koji sa samo tri metra ne uspjeva pogoditi mrežu Holandije, bolje rečeno Stekelnburg mu fantastično brani.

Ipak, već u narednom napadu Portugal dolazi do gola. Sjajnu kontru  Portugala završio je Cristiano Ronaldo koji bez problema pogađa za 2:1. Sjajno je fudbaler Reala “prodao” lažnjak Van der WielU, te je mirno pogodio mrežu Stekelnburga.

Portugal je imao i Oliveira, no njegov šut  brani Stekelenburg, da bi u 82. minuti Van der Vaart još jednom fantastično šutirao, no Portugalce je spasila stativa.

Nani je u 85. minuti istrčao kontranapad, ali je njegov pokušaj loba završio preko gola, a i minut kasnije isti igrač iz dobre situacije sa dvadesetak metara loše šutira. Uzvratiio je Huntelaar na drugoj strani, ali je i on bio neprecizan.

Pokušao je i u 88. minuti Van Persie, ali bez promjene rezultata. Sa druge strane u 90. minuti Ronaldo ponovo pogađa stativu, te se rezultat do kraja susreta nije mijenjao.

Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.