Kalesija 10°

Učenici OŠ “Kalesija” obilježili Dan maternjeg jezika

Prema procjenama, gotovo svakodnevno u svijetu nestane po jedan jezik, a najugroženiji jezici s malim brojem govornika. S ciljem očuvanja i razvoja meterinskog jezika, njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti, širom svijeta danas se obilježava Dan maternjeg jezika. Svake godine OŠ “Kalesija” u saradnji sa BKC “Alija Izetbegović” Kalesija nadstoji obilježiti Dan maternjeg jezika.

“Maternji jezik to je prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj porodici. Prvi jezik naučen izvan formalne nastave. Učenici osmog, devetog razreda OŠ “Kalesija” i učenici srednje medicinske škole imali su jednu prezentaciju koja govori o fazama nastanka jezika. Pripremili su recitacije Mehmedalije Maka Dizdara i učenici srednje škole su napisali i nekoliko pjesama posvećenih Danu maternjeg jezika”, kazala je profesorica bosanskog jezika, Sabina Sinanović, koja je dodala da je jako važno očuvanje i njegovanje maternjeg jezika, jer ukoliko nemamo bosanskog jezika nema ni nas, naroda, Bosne.

Profesor bosanskog jezika i književnik Fahrudin Sinanović pojasnio je da bosanski, srpski hrvatski jezik imaju isto porijeklo i naveo razlike i sličnosti ova tri jezika.

“Bosanski, srpski i hrvatski jezik su tri vrlo slična jezika. Naravno, svaki ima svoje posebnosti, pripadamo južnoslavenskoj grupi jezika, odnosno od prije slavenskoj grupi jezika. Mi danas kad odemo u Srbiju i u Hrvatsku razumijemo se, isto tako i kad oni dođu u Bosnu. Međutim, imaju neke razlike. Osnovne razlike između bosanskoj jezika na jednoj strani, srpskog i hrvatskog na drugoj strani jeste u frekventnosti, odnosno prisustvu i upotrebi glasa H u govoru te u prisustvu orijentalizama u leksici bosanskog jezika. U narodnom govoru govornika srpskog jezika čut ćete izraze: iljada, ljeb, Muamed, ajmo, ajde… dok u govoru Bošnjaka imamo izraze: hiljada, Muhamed, hajmo, hajde… Negiranje bosanskog jezika je u tijesnoj vezi sa negiranjem bosanske državnosti i Bošnjaka kao naroda”, navodi Sinanović.

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježava se svake godine 21. februara od 2000. godine. UNESCO-v dokument iz 1970. godine kaže »Materinski jezik označuje put ljudskog bića i pomoću njega ono ulazi u društvo, čini svojom kulturu grupe kojoj pripada i postavlja temelje razvoju svojih intelektualnih sposobnosti.«

Dan maternjeg jezika obilježen je i u drugim školama na području Općine Kalesija.

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Izvedena prva inkluzivna lutkarska predstava: Uloge imali i mladi iz K …

    Nova Miss Buenos Airesa ima 60 godina, a takmičit će se i na izboru …

    Najava utakmica u 1. i 2. Ligi TK

    Kome je u cilju dizanje panike? Lažne informacije  i opasni falsifik …

    Parne lokomotive sa TK u funkciji razvoja lokalnog turizma

    CLOSE
    CLOSE