Kalesija 14°

Uz najavu novog zakona: Zabrana pušenja (ne)će oštetiti ugostitelje

Vlada je predvidjela zabranu pušenja, s ciljem zaštite i unapređenja zdravlja stanovništva. Novi zakon zabranjuje upotrebu duhanskih proizvoda za pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, na javnim skupovima, radnim mjestima i u javnom prijevozu, te u privatnim sredstvima prijevoza u kojim se nalaze maloljetne osobe. To znači da više nema odvojenih prostorija za pušenje na mjestima zabrane.

Za dobro građana

– Ovo nije zakon o zabrani pušenja, kako se često predstavlja u javnosti. Ovo je zakon o ograničenoj upotrebi duhana i duhanskih proizvoda. Dakle, niko ne zadire u pravo pušača da konzumira cigarete. Namjera je da građane zaštitimo od izlaganja duhanskom dimu, za koji je naučno dokazano da je štetan po zdravlje – kazao je za Faktor Zlatan Peršić, stručni savjetnik za odnose s javnošću Ministarstva zdravstva FBiH.

Pored ograničenja upotrebe duhanskih proizvoda, zakon predviđa zabranu prodaje cigareta maloljetnim osobama. Zabranit će se i prodaja duhanskih proizvoda u krugu od 100 metara od obrazovnih ustanova. Bit će zabranjeno sponzoriranje i reklamiranje duhanskih proizvoda. Sve je bazirano na posljednjoj evropskoj direktivi iz ove oblasti i Okvirnoj konvenciji o kontroli duhana Svjetske zdravstvene organizacije, koju je BiH ratificirala 2009. godine.

– Pored konvencija koje je potpisala BiH i koje se moraju poštovati, naš je prioritet zaštita zdravlja stanovništva, jer su tri četvrtine uzroka smrti u Federaciji BiH kardiovaskularne i maligne bolesti za koje je jedan od glavnih faktora rizika pušenje i izloženost duhanskom dimu. Podaci studije o zdravlju stanovništa iz 2012. godine govore da je u Federaciji BiH duhanske proizvode konzumiralo 44 posto stanovništva. A među srednjoškolcima bilo je 12,7 posto pušača – pojašnjava Peršić.

Dim će se protjerati iz kafana

Za kršenje ili neprovedbu zakona, predviđene su novčane kazne u rasponu od 250 KM do 15.000 KM.

– Ove kazne se odnose na pravna lica, privredna društva. Za osobe koje se ne budu pridržavale zabrane konzumiranja duhanskih proizvoda predviđena je kazna od 100 maraka i one su usklađene sa zakonom o prekršajima – kaže Peršić.

Zabrana konzumiranja duhanskih proizvoda ne odnosi se na ulicu ni otvorene prostore. U zatvorenim prostorima u kući ili stanu ne predviđa se zabrana, ali u kafićima, kafanama, restoranima predviđena je totalna zabrana. To znači da se na ovim mjestima ne može odrediti poseban dio za pušače, odnosno nepušače. Na tim mjestima konzumiranje cigareta će biti dozvoljeno samo u otvorenim baštama.

Ugostitelji se zbog toga već žale da će izgubiti značajan dio zarade.

– Referentna istraživanja u Evropi su pokazala da ograničenja zabrane pušenja nisu smanjila promet u ugostiteljskim objektima. Čak je u nekima od njih zabilježen i porast prometa. To su međunarodna iskustva koja su svima dostupna i mogu se provjeriti. Zbog toga naš nacrt zakona ne predviđa odvajanje prostorija u ugostiteljskom objektu za pušače i nepušače, jer su međunarodna iskustva pokazala da je to bilo neefikasno u smislu zaštite zdravlja – zaključuje Peršić.

Zakon će najvjerovatnije biti usvojen u toku ove godine. Vlada će Nacrt zakona uputiti u Parlament FBiH na usvajanje, ali prije konačnog usvajanja bit će organizovana javna rasprava.

 

faktor.ba

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Kalesijka Semina Mujanović “zgrabila” još jedno zlato, 1 …

    Dubioza kolektiv napravila pravi muzički show u zagrebačkom tramvaju

    Bakir Musić proglašen najboljim atletičarem BiH u kategoriji mlađi …

    Industrija tekstila u BiH: Izvoz veći nego prethodne godine

    Evo koje zanimanje najviše doprinosi odličnom pamćenju u starosti

    CLOSE
    CLOSE