Kalesija 15°

VIDEO/ Dva gola Xavi Alonsa za komšijsko polufinale Španija – Portugal

Sjajan jubilej Xabija Alonsa. Veznjak Real Madrida večeras je protiv Francuske odigrao 100. utakmicu u dresu Furije i postigao dva pogotka pogodak, koja su špansku reprezentaciju odveli u polufinale Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini.

Dugo nije bilo pravih prilika. Pretpostavljalo se da će Španija dominirati na sredini terena, no to se nije desilo. Francuzi su se držali. Jordi Alba je u 19. minuti centrirao sa lijeve strane, a Alonso je glavom sa desetak metara zakucao loptu u mrežu.

Francuzi su uzvratili preko Karima Benzeme, koji je pokušao iz slobodnog udarca sa velike udaljenosti, međutim lopta je otišla daleko van okvira gola. Yoann Cabaye je pokušao u 30. minuti iz slobodnog udarca, ali Iker Casillas je pokazao sve svoje kvalitete izvadivši loptu ispod prečke.

Nedugo zatim, Gerard Pique je imao priliku, ali bilo je to veoma loš pokušaj. Do odlaska na odmor, ništa značajnije se nije dešavalo. Na početku drugog dijela utakmice Alonso je pokušao, ali lopta je otišla daleko pored gola.

Laurent Blanc je u nastavku pokušao sa ubacivanjem Samira Nasrija, Jeremyja Meneza i Oliviera Girouda, doći do izjednačenja. Španija je lagano utakmicu kraju i čuvala rezultat. U 90. minuti dosuzđen je penal za Crvenu furiju, a sa bijele tačke pogodio je Alonso.

Očekivalo se da će ovo biti najzanimljivija utakmica četvrtine finala Eura, no nije se puno toga moglo vidjeti.

Španija – Francuska 2:0

Strijelci: 1:0 Alonso (19), 2:0 Alonso (90). Stadion: Donbas Arena. Sudija: Nicola Rizzoli. Žuti kartoni: Ramos (Španija), Cabaye, Menez (Francuska).
ŠPANIJA:Casillas, Arbeloa, Pique, Rmos, Alba, Xavi, Busquets, Alonso, Silva (od 65. minute Silva), Fabregas (od 67. minute Torres) i Iniesta (od 84. minute Cazorla).
FRANCUSKA: Lloris, Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy, Ribery, Malouda (od 65. minute Nasri), M'Vila (od 79. minute Giroud), Cabaye, Debuchy (od 64. minute Menez) i Benzema.