Kalesija 14°

Vlada FBiH: Za četiri godine u privredu uložen 41 milion maraka

U periodu od 2013. do 2016. godine Federalno ministarstvo energetike, industrije i rudarstva je u domaću privredu investiralo oko 41 milion maraka, u obliku kredita. Ovaj podatak sadržan je u informaciji spomenutog ministarstva o realizaciji kredita plasiranih putem Union banke, koju je danas usvojila Vlada FBiH.

 

Prema riječima sekretara Ministarstva Stipe Buljana, radi se o takozvanom revolving kreditu, odnosno sredstva koja korisnici vrate koriste se za daljnja investiranja. Kredit je podijeljen na dvije linije.

Prva se odnosi na finansiranje modernizacije tehnološkog procesa. Ovom kreditnom linijom obuhvaćeno je ukupno 98 firmi u BiH, a putem nje je plasirano 39 miliona maraka.

Duga kreditna linija namijenjena je očuvanju radnih mjesta, odnosno izmirenju dugova za penziono-invalidsko i zdravstveno osiguranje. Ovom linijom obuhvaćeno je 10 preduzeća u FBiH, kojima je odobreno ukupno dva miliona KM.

– Naš cilj je da se na ovaj način stvori fond od oko 100 miliona KM. Time će nam biti omogućeno da većim firmama odobravamo iznose veće od milion maraka. Sadašnji maksimalni iznosi, koji su se iz godine u godinu kretali između 500.000 i 800.000 KM ne predstavljaju značajne iznose za veća preduzeća. Trenutno ovaj fond raspolaže sa oko 28 miliona KM – kazao je Buljan.

Dodao je kako su ovi krediti plasirani pod izuzetno povoljnim uvjetima jer kamata iznosi 0,9 posto, troškovi obrade su 0,5 posto, grejs period traje godinu, a rok vraćanja je pet godina.

Ovakvi uvjeti kreditiranja, kako je kazao direktor Union banke Vedran Hadžiahmetović, rezultirali su i velikim stepenom povrata novca. Čak 97 posto korisnika kredita svrstano je u kategoriju “A”, u kojoj se nalaze oni koji nemaju dugovanja po osnovu neplaćenih rata ili su ta kašnjenja kraća od 30 dana.

– Zahvaljujući ovim kreditima, njihovi korisnici su ostvarili značajan napredak u poslovanju. Njihovi ukupni prihodi su porasli za više od 54 miliona maraka. Zabilježen je i porast broja zaposlenih za 26 posto, odnosno otvorena su 2.182 nova radna mjesta – dodao je Hadžiahmetović.

Napomenuo je i kako prilikom dodjele kredita firme moraju dostaviti izvještaje o poslovanju i poslovne planove, a kao osiguranje se koristi hipoteka na nepokretnu i pokretnu imovinu.

Vlada FBiH je na današnjoj sjednici također usvojila i izvještaj o poslovanju Željeznica FBiH u toku prošle godine. Prema tom izvještaju rashodi Željeznica FBiH su za 32 miliona maraka veći od prihoda. Tačnije, ukupni prihodi, kako je navedeno u izvještaju, iznosili su 110,7 miliona KM, a rashodi su bili 142 miliona maraka.

Od novca ostvarenog prodajom preduzeća iz nadležnosti Agencije za privatizaciju FBiH izdvojeno je 232.000 maraka za uplatu penziono-invalidskog i zdravstvenog osiguranja za 10 radnika Tehničkog remontnog zavoda Hadžići. Prema odluci Vlade FBiH, ovaj novac je uplaćen radnicima koji su stekli pravo na odlazak u penziju, ali ga nisu mogli ostvariti zbog neuplaćenih doprinosa.

Zanimljivo je da je Vlada FBiH danas raspravljala i o plaćama članova uprava i nadzornih odbora u javnim preduzećima koja su u nadležnosti Ministarstva energetike, industrije i rudarstva. Međutim, ni na pres-konferenciji, niti iz saopćenja koje je poslano iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH, nije se moglo saznati kojim direktorima i članovima nadzornih odbora su povećane plaće i za koliko. Ili su eventualno smanjene.

faktor.ba

Znate nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

    Ukoliko imate više informacija o temi ili nam želite prijaviti grešku možete nas kontaktirati i na e-mail: ntv@neon.ba.

    Komentari

    Kalesija: Otvorena savremena benziska pumpa i autobuska stanica, inves …

    Završen turnir u šahu: Za najboljeg pojedinca proglašen Subašić A …

    Obilježeno 50. godina rada Gradskog pozorišta Živinice

    Muzička radionica za ljubitelje horskog pjevanja: Maestro Siočić do …

    Od maja lakše do penzije u FBiH, za podnošenje zahtjeva trebat će m …

    Džihad Polić čuvar sevdalinke, muziku stvarao zajedno sa doajenima …

    CLOSE
    CLOSE