Kalesija

Zmajevi pregazili Finsku: Španija posljednja prepreka za plasman na Svjetsko prvenstvo

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine, nakon četvrtfinalnog poraza od selekcije Francuske, danas je pobijedila Finsku u razigravanju za plasman od petog do osmog mjesta na Evropskom prvenstvu u turskom Samsunu.

kosarkasi

Košarkaši selektora Josipa Pandže slavili su ubjedljivo sa 95:72.

Bh. košarkaši dobro su otvorili meč. Već na samom otvaranju poveli smo sa 8:0. U nastavku prve četvrtine prednost je rasla. Bilo je 22:10, ali Finci u završnici prve dionice prave seriju 9-0, tako da je četvrtina okončana rezultatom 22:19.

Na prve poene u drugoj četvrtini čekali smo minut i po, kada Gegić postiže dva poena i povećava prednost našeg tima na 24:19. Gegić je pogodio i slobodno bacanje za 25:19, a Marić u nastavku pogađa dva slobodna bacanja i vraća Zmajevima osam poena prednosti (27:19).

Ipak, Finci tricama Nymana i Knihtenena ponovo dolaze na minus dva (27:25).

Završnicu druge četvrtine naš tim odigrao je sasvim korektno. Pobjegli smo Fincima na 36:28, a zatim i na +14 (45:31), što je bila najveća prednost na meču. Najefikasniji u timu Josipa Pandže nakon prvih 20 minuta igre bili su Musa sa 16 i Gegić sa devet poena.

Gdje su stali u drugoj, Zmajevi su nastavili u trećoj četvrtini. Prednost je konstantno rasla, a Musa je šutem za dva poena četiri i po minute prije kraja trećeg dijela odveo Zmajeve na plus 18 (55:37).

U posljednji dio utakmice ušli smo sa 16 poena prednosti, a naš najbolji košarkaš u trećoj dionici bio je Musa koji je ubacio osam poena.

Naš današnji protivnik kao da se predao u posljednjoj četvrtini i izgubio nadu da može kreirati preokret. To su bh. košarkaši iskoristili i konstantno povećavali vodstvo. Četiri minute prije kraja bilo je 83:65. Na kraju je završilo 95:72.

Najbolji pojedinci u našim redovima bili su Musa sa 28 poena, Gegić sa 16, Marić sa 14 i Talić sa 13 poena.

Kod Finaca je Maxhuni postigao 15 poena.

Utakmicu za peto mjesto reprezentacija BiH igra sutra protiv Španije. Pobjednik duela izborit će plasman za Svjetsko juniorsko prvenstvo. Meč je na programu od 14.15 sati.